za
holandia

Holadnia: Transakcje bitcoin prawdopodobnie bez VAT

zondacrypto bitcoin giveaway

 

„Transakcje bitcoin w Holandii prawdopodobnie nie będą objęte podatkiem VAT” – takie nieoficjalne stanowisko zajął przedstawiciel holenderskiego ministerstwa finansów, Jakob Kamping, podczas zeszłotygodniowej debaty o bitcoinie w Amsterdamie.

 

Należy jednak podkreślić, iż nie była to oficjalna deklaracja ze strony ministerstwa finansów, a sam proces ewentualnych zmian w holenderskiej legislacji może wymagać jeszcze sporo czasu.

 

Słowo „prawdopodobnie” w wypowiedzi Kamminga może świadczyć o nadal ostrożnym podejściu holenderskiego rządu do zagadnienia kryptowalut. Nie jest również jasne czy zniesienie VAT’u miałoby dotyczyć jedynie osób fizycznych czy także giełd oraz osób na co dzień handlujących kryptowalutami.

 

Trzeba także podkreślić, że ewentualna pozytywna decyzja w tej sprawie, prawdopodobnie nie oznaczałaby całkowitego zniesienia podatku w przypadku obrotu handlowego z wykorzystaniem bitcoina jako środka płatności, a raczej zakwalifikowania tej kryptowaluty jako instrumentu finansowego (na podobnych zasadach z którymi mieliśmy do czynienia w Finlandii i Wielkiej Brytanii). Pozwoliłoby to na uniknięcie dodatkowego opodatkowania w przypadku wszelkich transakcji związanych z handlem cyfrową walutą.

 

Bez względu na to jaką formę przyjmą zmiany prawne dotyczące kryptowalut w Holandii, już sam fakt dialogu w tym temacie to duży krok naprzód w kwestii akceptacji bitcoina w Europie – być może indywidualne decyzje poszczególnych krajów zmuszą również Europejski Bank Centralny do wypracowania odpowiedzialnego i prorozwojowego, z perspektywy nowych technologii, stanowiska w tej sprawie.

 

 

Fotografia na licencji Creative Commons: flickr.com

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
bitcoin Finansów Holandia Jakob Kamping kryptowaluty Ministerstwo podatek podatki towary usługi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.