za
Bankinter-2

Hiszpański bank inwestuje w giełdę kryptowalut

2014-11-17
Biznes
Nexo Earn Aplikacja

 

Startupy technologii Bitcoin gromadzą coraz większe fundusze od zewnętrznych inwestorów. W Bitcoina angażują się stopniowo jedne z czołowych korporacji oraz wielu znanych biznesmenów. W przypadku nowej hiszpańskiej giełdy kryptowalut, Coinffeine, zastrzyk finansowy przyszedł jednak, jak można by stwierdzić na pierwszy rzut oka, z dosyć nietypowego źródła.

 

W najnowszy startup giełdy kryptowalut zdecydował się zainwestować jeden z większych hiszpańskich banków, Bankinter S.A. Inwestycja jest częścią programu Fundacji Innowacji prowadzonej przez ten sam bank.

 

Giełda Coinffeine to rozproszona platforma wymiany kryptowalut oraz walut narodowych, funkcjonująca, jak zapewniają jej twórcy, w bezpiecznym i anonimowym środowisku. Przesył kryptowalut pomiędzy klientami giełdy ma odbywać się w oparciu o model sieci peer-to-peer.

 

Jak głosi oficjalne oświadczenie firmy, opisujące najnowszą platformę jej autorstwa:

 

Prawdziwa innowacja znajduje się wewnątrz protokołu Coinffeine, matematycznego modelu opartego na zasadach teorii gier. Protokół ten, w sposób automatyczny zapewnia bezpieczeństwo transakcji fiat-bitcoin bez potrzeby uczestnictwa zaufanych podmiotów, oferując tego samego rodzaju doświadczenia jak tradycyjna giełda [kryptowalut], chociaż transakcje w rzeczywistości przebiegają w sieci P2P.

 

Według jednego z założycieli giełdy, Sebastiana Ortegi, udostępni ona klientom usługę łączącą w sobie tradycyjną infrastrukturę finansową z handlem rozproszonym:

 

Coinffeine pozwala na zachowanie prawa własności do swoich bitcoinów, w sposób który może zaoferować jedynie platforma rozproszonej wymiany. Nie ma potrzeby ufania komukolwiek, nawet nam. Istnieje także możliwość wykorzystania istniejącej infrastruktury finansowej dla płatności w walutach narodowych.

 

Jak dodatkowo zapewnia Ortega, platforma może pochwalić się „zdumiewającym modelami bezpieczeństwa”.

 

Niewiadomo jaką konkretnie sumę bank zainwestował we wschodzący startup, jednak przeciętny zakres wielkości inwestycji realizowanych przez wymienioną już Fundację Innowacji Banku Bankinter, znajduje się w przedziale 25 000 – 200 000 euro.

 

Wygląda na to, że Bankinter posiada jednak poważne plany wobec nowej giełdy. Bank zamierza bowiem wspierać projekt we wczesnych wazach jego rozwoju, aby później móc stać się jednym z jego klientów.

Sebastian Ortega:

 

Fundacja inwestuje w produkty i usługi, które wiążą się z jego własnym ekosystemem biznesowym i, kiedy to możliwe, chce być pierwszym klientem (tzw. wczesnym naśladowcą), który pomoże startupowi w rozwoju. W przypadku Coinffeine nadal pracujemy nad najlepszym modelem współpracy, aby to mogło stać się faktem.

 

Bankinter S.A., dawniej Banco Intercontinental Español, powstał w 1965 roku. Jego główna siedziba znajduje się w Madrycie. Zysk banku w tym roku przekroczył 205 milionów euro (dane z pierwsze trzy kwartały 2014), zaś aktywa będące pod kontrolą banku wycenia się obecnie na nieco ponad 55 miliardów euro.

 

W 2012 roku, biorąc pod uwagę łączną sumę aktywów, Bankinter sklasyfikowany został na 15 miejscu pośród hiszpańskich banków.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności