Ethereum

Hard fork Ethereum pod koniec lutego

Hard Fork Ethereum (ETH) Constantinople został odłożony do końca lutego. Planowane zmiany mają zajść na wysokości bloku 7 280 000. […]

Data publikacji: 20 stycznia 2019

bitbay

Hard Fork Ethereum (ETH) Constantinople został odłożony do końca lutego. Planowane zmiany mają zajść na wysokości bloku 7 280 000. Dowiadujemy się tego z tweeta Petera Szilagyi’a.

„Duken Nuken Forever” kryptowalut?

Szilagyi wyliczył, że zmiana powinna więc wejść w życie 27 lutego 2019 roku. Teoretycznie swoista reforma sieci powinna być już za nami, ale przeprowadzony niedawno przez ChainSecurity audyt wskazał, że w kodzie aktualizacji znalazła się luka. Błąd był poważny, gdyż pozwalał na kradzież środków użytkowników. Wtedy, w połowie stycznia, uznano, że hard fork zostanie przeprowadzony później, ale nie podano oficjalnej daty. Zapewne dlatego, że jej jeszcze nie znano. Jeśli słowa Szilagyi’a okażą się prawdą, czeka nas już tylko nieco ponad miesiąc oczekiwania.

O wprowadzeniu zmian mówi się zaś od zeszłego roku. Deweloperzy zatwierdzili je jeszcze 31 sierpnia 2018 r. Wtedy jednak na drodze stanął inny problem. W sieci testowej znaleziono błąd konsensusu pomiędzy węzłami. Miejmy więc nadzieję, że w lutym nareszcie uda się osiągnąć w tej kwestii sukces.

Podpałka pod rakietę

Na hard fork czekają sami inwestorzy. Gdy zbliżał się moment jego wdrożenia w styczniu, kurs Ethereum zaczął dość mocno rosnąć.

Najważniejszą zmianą jest bowiem obniżenie nagrody z 3 do 2 ETH w procesie kopania. Przy obecnym sprzęcie i dotychczasowym zużyciu energii górnicy będą uzyskiwać o 30%  mniej zysku. Z jednej strony, może to skutkować wycofaniem się niektórych z nich z rynku. Z drugiej, może doprowadzić do skoku ceny. Tym samym minerzy zostaną uratowani, Ethereum najprawdopodobniej wróci na drugą pozycję na CoinMarketCap, a sami inwestorzy – cóż, trudno byłoby im się dziwić – będą nad wyraz szczęśliwi.

Czy jednak tak się stanie? Pierwsza lekcja z zajęć z zakresu ekonomii to prawo popyt i podaży. Jeśli podaż ETH się zmniejszy, teoretycznie cena jednostkowa tokenu powinna wzrosnąć – nawet o 30%. Warto pamiętać jednak, że giełda to nie tylko czysta matematyka, ale też psychologia tłumu. Nie wiadomo do końca, jak inwestorzy zareagują na hard fork.

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion