za

Halving altcoinów

Dużo mówiło się i nadal mówi o podziale nagrody za weryfikacje bloków w sieci Bitcoin, natomiast znacznie mniej głośnym tematem jest halving wśród altcoinów. Dlatego postanowiliśmy opisać dla Was najbardziej popularne waluty cyfrowe, których halving zbliża się wielkimi krokami!

Pierwszą z nich jest ZCash

Zcash używa Equihash jako algorytmu weryfikacji transakcji. Sieć jest zdominowana przez ASIC, a więc wydobywanie za pomocą GPU jest nieefektywne.

Nagroda za weryfikację bloku ZCash wynosi obecnie 6.25 ZEC, a cała struktura podziału, jest skonstruowana dokładnie tak samo jak w przypadku BTC. Za niespełna pół roku, emisja nowych kryptowalut zostanie pomniejszona o 50%. Może to skutkować spadkiem opłacalności inwestycji w urządzenia do miningu, lecz cena za jednego ZCash’a, może znacznie przekroczyć obecny pułap. Pamiętajmy, że ATH waluty opartej o Equishash, to prawie 3 200 USD/szt., gdzie obecnie notujemy zaledwie cenę w wysokości 56 USD/szt.

Drugie na naszej liście jest Monero

Algorytm wykorzystywany przy potwierdzaniu transakcji, to CryptoNight. W grudniu 2019 roku przeszedł hard fork, który wykluczył możliwość weryfikacji za pomocą urządzeń ASIC. Obecnie dostępny na urządzeniach GPU. Do 31 maja 2022 r. w obiegu będzie 18,4 miliona monet Monero (XMR). Projekt wydobył już ponad 90% z nich.

Według danych dostępnych w MoneroBlocks.info, eksploratorze blockchain Monero, prywatna kryptowaluta wyemitowała dotąd blisko 16,6 miliona XMR. Ponieważ emisja tworzy parytet z całkowitą podażą, projekt Monero przejdzie do nowego programu podaży, nazwanego “tail emission”. Wcześniejsze zapowiedzi projektu wskazują, że górnicy uzyskają spójną nagrodę wydobywczą w wysokości 0,6 XMR za blok, która prawdopodobnie utrzyma ogólne bezpieczeństwo i integralność łańcucha bloków Monero.

W przypadku Monero, redukcja nagrody za weryfikację bloku odbywa się każdego dnia. Dla ułatwienia, przyjęliśmy w swoich założeniach, że czas weryfikacji to 10 min, jak w przypadku Bitcoina:

Koniec 2015 r .: ok. 75,00 XMR / 10 min

Koniec 2016 r .: ok. 45,00 XMR / 10 min (= ok. 60% sprzed 1 roku)

Koniec 2017 r .: ok. 27,50 XMR / 10 min (= ok. 60% sprzed 1 roku)

Koniec 2018 r .: ok. 17,00 XMR / 10 min (= ok. 60% sprzed 1 roku)

Koniec 2019 r .: ok. 10,00 XMR / 10 min (= ok. 60% sprzed 1 roku)

Koniec 2020 r .: ok. 6,00 XMR / 10 min (= ok. 60% sprzed 1 roku)

Koniec 2021 r .: ok. 3,70 XMR / 10 min (= ok. 60% sprzed 1 roku)

Oznacza to, że nagroda spada znacznie szybciej niż o 50% co 4 lata. Nagroda zmniejsza się o 40% co 1 rok. Od połowy 2022 nagroda za blok Monero pozostanie na poziomie 3 XMR / 10 min. Tak więc silna presja na wzrost cen spowodowana spadkiem nagrody blokowej, zatrzyma się właśnie w 2022 r.

Trzecim w naszym zestawieniu jest DigiByte

W przeciwieństwie do Bitcoina/Litecoina, DigiByte postawił na znacznie gładszą krzywą emisji. Zamiast zmniejszać o połowę nagrodę co 210 000 bloków (lub 840 000 w przypadku Litecoina), DigiByte zdecydował się na zmniejszenie podaży nowo wygenerowanych monet o około 1% co 175 200 bloków.

Szybka matematyka: Bloki DigiByte pojawiają się co 15 sekund.
Łącznie 86400 sekund dziennie, podzielonych przez 15 sekund, daje nam 5760 bloków.
5760 bloków dziennie * 365 daje nam 2,102,400 nowych bloków rocznie.
Dzieląc to przez 12 miesięcy otrzymasz 175 200, co skutkuję redukcja nagrody w każdym miesiącu.

Ostatnim projektem, który dziś przytoczmy jest Litecoin

Podział jego nagrody, jest bardzo zbliżony do Bitcoina, jednak jest między nimi kilka ciekawych różnic. Oryginalny kod Bitcoin egzekwuje automatyczną redukcję nagrody o połowę co 210 000 bloków. W sieci Litecoin ma to miejsce co 840 000 bloków. Litecoin jest forkiem Bitcoina, przejął on ramy ekonomiczne ustalone w kodzie przez Satoshiego Nakamoto. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że kurs Litecoina i Bitcoina w obliczu halvingów zachowują się inaczej. Na podstawie badań historycznych i statystyk, można zauważyć, że Litecoin rośnie przed halvingiem, a Bitcoin zaraz po halvingu.

Do podziału nagrody LTC doszło w ubiegłym roku. Cena wówczas poszybowała w górę o 370%. Kolejna redukcja nagrody nastąpi za ok. 3 lata.

Podsumowując, obecnie na świecie mamy bardzo zróżnicowane systemu podziału nagród podczas weryfikacji bloków w różnych blockchainach. Należy skrupulatnie przyjrzeć się całemu projektowi, by ocenić jego potencjał wzrostu, w którym zdecydowanie należy uwzględnić zbliżający się halving. Pamiętajcie, że jeśli kupujecie urządzenia w sklepie Unlimited, nasi konsultanci uprzedzą o wydarzeniach, które mogą ograniczyć rentowność urządzeń!

Autor: Michał Stryjewski/ Unlimited Miner

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności