za

Hakerzy są w Polsce sporym zagrożeniem – wynika z nowego badania

Binance Launchpool

Zagrożenie dot. cyberbezpieczeństwa staje się coraz większe. Chodzi niestety też o Polskę. Okazuje się, że nasz kraj znalazł się dopiero na 26. miejscu w Europie i 51. na świecie pod względem cyberbezpieczeństwa. Takie dane wynikają z najnowszego rankingu firmy Check Point. O sprawie pisze zaś dzisiejsza “Rzeczpospolita”.

Hakerzy mają pole do popisu

“Dane nie pozostawiają złudzeń – poziom bezpieczeństwa cybernetycznego nad Wisłą mocno osłabł. Tylko w maju br. polskie przedsiębiorstwa były atakowane średnio ponad 300 razy dziennie. Stąd tak niska pozycja naszego kraju w rankingu”

– czytamy na łamach “Rzeczpospolitej”.

hakerzyOkazuje się, że tzw. indeks zagrożenia w sieci w Polsce eksperci oceniają na poziom aż 42,7 pkt. Im niższa wartość, tym bezpieczeństwo jest większe.

“Wypadliśmy więc znacznie gorzej niż globalny i europejski lider – odpowiednio Japonia (23,6) i Finlandia (24,4), ale również słabiej od Węgier (40,2), Ukrainy (33,9) czy Czech (36,6)”

– dodano.

Atak na www NBP

O stanie naszego bezpieczeństwa na poziomie sieci niech świadczy np. to, co miało miejsce początkiem tego roku. Portal Zaufana Trzecia Strona informował wtedy opinię publiczną o bardzo niepokojących doniesieniach (także z perspektywy inwestorów). Ponoć grupa hakerów włamała się na stronę internetową Narodowego Banku Polskiego (NBP).

„W repozytorium dowodów włamań, znanym ze swojej rzetelności, znaleźć można ślad po ciekawym włamaniu, do którego doszło przed 21 lutego 2020. Ofiarą włamania była strona Narodowego Banku Polskiego, a włamywacz postanowił zamieścić tam krótki tekst na dowód swoich umiejętności.

– podawał wtedy portal.

Ponoć był to tylko głupi wygłup, ale pamiętajmy, że przejmując kontrolę nad stroną każdego banku centralnego można przecież opublikować na niej m.in. groźne dla stabilności kursu danej waluty komunikaty dot. wysokości stóp procentowych. Ponadto już sam niezbity dowód na to, że stronę przejęli hakerzy, mógłby być mocnym ciosem dla naszego złotego.

Problem dotyka też rynku kryptowalut. Pamiętajcie, by dbać o bezpieczeństwo waszych środków, nie trzymać ich na giełdach, jeśli akurat nie musicie, i starać się posiadać jak najbezpieczniejsze hasło do portfeli.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności