Gwałtowny wzrost inwestycji typu venture capital w biznesy kryptowalutowe

2018-10-04 Biznes

Pomimo niezaprzeczalnej popularności finansowania startupów w oparciu o ICO (Initial Coin Offerings) okazuje się, iż blockchainowy ekosystem zasilany jest również […]

Pomimo niezaprzeczalnej popularności finansowania startupów w oparciu o ICO (Initial Coin Offerings) okazuje się, iż blockchainowy ekosystem zasilany jest również rzeką miliardów dolarów kapitału inwestycyjnego w postaci finansowania typu venture capital.

 

Pomimo niezaprzeczalnej popularności finansowania startupów w oparciu o ICO (Initial Coin Offerings) okazuje się, iż blockchainowy ekosystem zasilany jest również rzeką miliardów dolarów kapitału inwestycyjnego w postaci finansowania typu venture capital.

 

Zbiórki crowdfundingowe oparte o cyfrowe tokeny (ICO) miały stanowić nowy model finansowania wschodzących przedsięwzięć biznesowych, stopniowo zmniejszając udział tradycyjnego finansowania kapitałowego. Rynki dokonały jednak korekty, a wartości większości tego rodzaju tokenów drastycznie spadły.

 

Jak wynika z raportu Diar, około 70% tokenów ICO jest wartych obecnie mniej, aniżeli w momencie ich wstępnej emisji. Zdecydowana większość z nich zanotowała zaś spadki rzędu 90% w stosunku do swoich najwyższych wartości.

 

Statystyki dotyczące Ilości środków zgromadzonych za pomocą ICO, jak również liczby sfinansowanych w ten sposób projektów, które zakończyły się sukcesem, zbliżają się do najniższego, tegorocznego poziomu – wynika z tej samej analizy.

 

ico low

 Wartość środków zebranych w ICO od początku 2018 r.

 

Nie oznacza to jednak spadku ogólnego poziomu inwestycji w sektorze kryptowalut. Według danych zgromadzonych przez Pitchbook, na które powołuje się raport Diar, tylko w trzech kwartałach 2018 roku firmy kryptowalutowe i blockchainowe zebrały blisko 3,9 mld dolarów tradycyjnego kapitału inwestycyjnego typu venture capital. To wzrost rzędu 280% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

 

vc inwestycje

 

Sumaryczna ilość tego rodzaju inwestycji w tym samym okresie uległa podwojeniu. Inwestorzy jednakże nie wypisują jedynie większej ilości czeków, wypisują też z reguły znacznie większe czeki. Mediana wartości wspomnianych już inwestycji wzrosła w tym roku o ponad 1 mln dolarów, osiągając wartość 2,5 mln dolarów.

 

inwestycje mediana

      Mediana wartości inwestycji blockchainowych typu venture capital

 

Dziesięć największych w tym roku projektów inwestycyjnych w sektorze krypto zgromadziło łącznie 1,3 mld dolarów kapitału typu venture capital. Wśród nich: Bitmain (400 mln $), DFINITY (163 mln $), Basis (133 mln $), R3 (122 mln $), Circle (110 mln $), Seba Crypto (104 mln $), Ledger (77 mln $), Paxos (65 mln $), Uphold (57,5 mln $) oraz Figure (55 mln $).

 

Tylko jeden z powyższych projektów, DFINITY, wyemitował własny token. Wyniki pozostałych reprezentują tradycyjne inwestycje kapitałowe.

 

Najbardziej zaangażowanym w sektor kryptowalutowy inwestorem typu VC jest obecnie Digital Currency Group (DCG), Barriego Silberta – od lat propagującego i inwestującego w technologie Bitcoina i innych kryptowalut. DCG zainwestowało dotychczas w ponad 110 biznesów tego typu – wyczytujemy z raportu Pitchbook.

 

Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmują Blockchain Capital oraz Pantera Capital, łącznie wspierając już 100 przedsięwzięć z sektora kryptowalut i łańcucha bloków.

 

Z perspektywy geograficznej, bezapelacyjnie największa liczba inwestorów lokujących swe środki w branżę kryptowalutową rezyduje w Stanach Zjednoczonych (79%). Na kolejnych miejscach listy znajdują się: Chiny (12%), Południowa Korea (2%) oraz Singapur (2%).

 

Tagi
bitcoin biznes ICO initial coin offerings inwestycje kapitał kryptowaluty startup venture capital

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.