za

Grayscale wycofuje swój wniosek dotyczący ETF-a futures etheru

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Złe wieści dla fanów Ethereum. Firma Grayscale podjęła zaskakującą decyzję. Wycofuje wniosek 19b-4. Tak, chodzi o wniosek o powstanie Grayscale Ethereum Futures Trust, ETF-a futures etheru.

Grayscale już nie chce mieć swojego ETF-a ETH?

Zacznijmy od tego, że Grayscale początkowo złożyło wniosek 19b-4 dot. powstania funduszu ETF futures etheru 19 września 2023 roku. Fundusz byłby notowany na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych. Oczywiście gdyby został zatwierdzony przez SEC.

Analityk Bloomberga ds. ETF-ów, James Seyffart, początkowo uważał, że Grayscale chce wykorzystać swój ETF kontraktów terminowych na ether jako „konia trojańskiego”, aby zmusić SEC do zatwierdzenia spotowego ETF-a ETH. Teraz sam nie rozumie, dlaczego Grayscale wycofuje wniosek. Wszystko dzieje się w czasie, gdy SEC ma wkrótce podjąć decyzję w sprawie kilku spotowych ETF-ów etheru. Kluczowa decyzja może zapaść już 23 maja, czyli za nieco ponad dwa tygodnie.

Od kilku miesięcy Seyffart i inny analityk ds. ETF-ów Bloomberga, Eric Balchunas, utrzymują, że prawdopodobieństwo, że spotowe fundusze ETF etheru zostaną zatwierdzone 23 maja wynosi 25%. Jeszcze początkiem roku szacowali je na 70%. Warto jednak podkreślić, że ich zdaniem spada prawdopodobieństwo “tak” w maju, a nie w ogóle powstania funduszy.

Nic nie jest pewne

Nic nie jest jednak przesądzone, o czym świadczy wypowiedź przewodniczącego SEC Gary’ego Genslera. 7 maja w wywiadzie dla CNBC powiedział on, że SEC nadal analizuje, co zrobić w sprawie ETF-ów etheru.

SEC musi podjąć decyzję w sprawie wniosku VanEcka 23 maja, natomiast ostateczne terminy dla dokumentacji ARK 21Shares i Hashdex przypadają na 24 i 30 maja.

Zgłoszenia od firm Grayscale, Invesco Galaxy, BlackRock i Fidelity mogą być analizowane do kolejno czerwca, lipca i sierpnia. Jednak wielu ekspertów branżowych oczekuje, że organ nadzoru papierów wartościowych podejmie decyzję w sprawie wszystkich lub większości wnioskodawców w taki sam sposób, jak w styczniu w przypadku spotowych funduszy ETF BTC. Oznaczałoby to podjęcie kluczowej decyzji już w maju.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
66 730,22 USD-2,06%
Ethereum logo
EthereumETH
3488,33 USD-1,91%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,01%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
603,10 USD-2,75%
Solana logo
SolanaSOL
148,06 USD-4,45%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3487,57 USD-1,89%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,48 USD-1,52%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,14 USD-2,49%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,57 USD3,19%