za
gotówka

Gotówka jest nam potrzebna – twierdzi prezes NBP Adam Glapiński

2021-06-16
Ekonomia
Binance Launchpool

– W sytuacjach kryzysowych gotówka pełni bardzo ważną rolę stabilizującą system finansowy, stanowiąc dla wielu obywateli ważny element utrzymujący zaufanie do państwa i jego instytucji – powiedział prezes NBP Adam Glapiński na konferencji “Zarządzanie ryzykiem i bezpieczeństwem finansowym”. Podtrzymuje więc, że Polska nie będzie dążyć do likwidacji gotówki.

Gotówka z nami pozostanie

Glapiński wymienił też zalety gotówki.

Chodzi nie tylko o naturalny we wszelkiego rodzaju sytuacjach nadzwyczajnych wzrost niepewności, ale także o ryzyko ataków hakerskich, które wówczas znacznie wzrasta – mówił. Dodał, że bardzo dobrym przykładem tego, jak potrzebna jest gotówka, jest początek pandemii COVID-19. Wtedy liczba cyberataków wymierzonych w instytucje finansowe wzrosła o ponad 200 proc. – Gotówka zapewnia w takich sytuacjach ciągłość działania państwa, stając się swego rodzaju bezpiecznikiem systemu finansowego – powiedział.

Podkreślił jednocześnie, że NBP wspiera rozwój płatności bezgotówkowych. I to mimo faktu, że Polacy są przywiązani do gotówki.

Gotówka jest jednak wciąż najpowszechniejszym sposobem dokonywania płatności w Polsce, gdyż, jak pokazują badania przeprowadzone przez NBP w 2020 r., większość Polaków aktywnie korzysta z banknotów i monet emitowanych przez NBP – mówił.

Glapiński zauważył, że w czasie epidemii odnotowano “liczne przypadki odmowy akceptacji gotówki, nawet w urzędach przy regulowaniu zobowiązań publiczno-prawnych”.

– Takie przypadki zdarzają się również obecnie. I są przez nas aktywnie zwalczane i będą zwalczane – dodał.

Dowiedzieliśmy się, że w związku z tym zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskiem o wniesienie do Sejmu projektu ustawy gwarantującej powszechną akceptację gotówki.

Po analizie inicjatywa ta spotkała się z uznaniem Pana Prezydenta i projekt ustawy został przez niego skierowany do Sejmu – zaznaczył.

gotówka

Wartość gotówki w obiegu rośnie

W podobnym tonie wypowiadają się inni urzędnicy naszego banku centralnego.

Miniony rok pokazał, że Polacy ufają polskiej walucie i nie rezygnują z gotówkipowiedziała we wtorek na konferencji w Opolu Małgorzata Dobczyńska, z-ca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

Ponoć wartość pieniądza papierowego w obiegu rośnie.

– Jak co roku, w 2019 r. przygotowywano prognozę zamówienia znaków pieniężnych. Przyrost wartości pieniądza gotówkowego miał wynieść 8,1 proc. Tymczasem wskaźnik ten był czterokrotnie wyższy – powiedziała Dobczyńska.

Według danych NBP w ciągu roku 2020 poziom wartości pieniądza gotówkowego w obiegu wzrósł o 53 mld złotych.

Do tego wiele banknotów zostało zniszczonych w czasie procesu odkażania.

– W znacznym stopniu wzrosła liczba znaków pieniężnych, które zostały zniszczone m.in. w wyniku niewłaściwego, amatorskiego odkażania – powiedziała Dobczyńska. Jak dodała, niektórzy odkażali banknoty stuzłotowe za pomocą… kuchenki mikrofalowej.

Słowa prezesa NBP wpisują się w odpowiedź, jaką udzielił nam NBP, gdy pytaliśmy o emisję cyfrowego złotego. Więcej na ten temat przeczytacie na naszym portalu tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności