Goldman Sachs: złoto i Bitcoin mogą koegzystować

2020-12-18 Bitcoin w mediach Świat Wiadomości

W środowiskach inwestorów Bitcoina i złota zapanowała dziwna, wzajemna niechęć. Słynny inwestor z rynku metali szlachetnych Peter Schiff nierzadko krytykuje […]

W środowiskach inwestorów Bitcoina i złota zapanowała dziwna, wzajemna niechęć. Słynny inwestor z rynku metali szlachetnych Peter Schiff nierzadko krytykuje idee kryptowaluty. Zwolennicy BTC odpowiadają mu kpinami. Czy jednak BTC i złoto faktycznie nie mogą koegzystować w spokoju? Goldman Sachs twierdzi, że jest to realne.

Goldman Sachs o złocie i BTC

Niedawne słabe wyniki złota w stosunku do realnych stóp procentowych i dolara wzbudziły obawy niektórych inwestorów, że Bitcoin zastępuje złoto jako preferowane zabezpieczenie przed inflacją

– zauważa bank. Dodaje jednak:

Chociaż zachodzi pewna substytucja, nie postrzegamy rosnącej popularności Bitcoina jako egzystencjalnego zagrożenia dla statusu złota jako waluty ostatniej szansy.

Dalej czytamy, że dziś jeszcze instytucje nadal boją się inwestować w kryptowalutę ze względu na „problemy z przejrzystością”. Z kolei „spekulacyjne inwestycje detalistów powodują, że Bitcoin działa jako nadmiernie ryzykowny składnik aktywów”.

Nie widzimy więc dowodów na to, że wzrost Bitcoina kanibalizuje hossę złota i wierzymy, że oba aktywa mogą współistnieć

– dodali dalej eksperci Goldamana.

Złoto to złoto, BTC to BTC

Analitycy banku mają rację. W Bitcoina nadal ogólnie inwestują inni inwestorzy niż w złoto. Nawet jeśli część osób zrezygnuje teraz z kupna monet czy sztabek, bowiem wybiorą kryptowaluty ze względu na ich ostatnie, duże wzrosty cen, nie oznacza to, że Bitcoin „wygryzie” z rynku złoto.

Pamiętajmy, że złoto to aktywo, które jest związane z dosłownie tysiącletnią tradycją. To z niego już w starożytności bito monety i wykorzystywano je do produkcji biżuterii. Trudno oczekiwać, że Bitcoin stanie się pełną alternatywą do tego typu metalu szlachetnego.

Kryptowaluta istnieje nieco ponad 10 lat. Dopiero od niedawna oficjalnie skupują ją pierwsi inwestorzy instytucjonalni. Kupują ją też głównie osoby młode, a nie starsi, doświadczeni inwestorzy (w porządku, istnieją wyjątki, ale tylko potwierdzają regułę).

Powyższe pokazuje, że złoto i BTC mogą być swoim uzupełnieniem. Możliwe, że zamiast zastanawiać się, które aktywo jest lepsze, mądrzej jest inwestować w oba? Tym bardziej, że alternatywą jest stale dodrukowywany dolar…

goldman sachs złoto

Tagi
bitcoin btc złoto

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.