za
DocuSign

Gigant technologii podpisów cyfrowych rozważa integrację z łańcuchem bloków

2014-11-13
Biznes
Nexo Earn Aplikacja

 

Firma DocuSign to dzieło biznesmena Toma Gonsera. Założył ją ponad 10 lat temu po opuszczeniu NetUpdate, firmy zajmującej się transakcjami kredytów hipotecznych, którą również założył. Wyceniana dziś na ponad 1,6 miliarda dolarów DocuSign specjalizuje się w technologii podpisów elektronicznych, ale od jakiegoś czasu bardzo poważnie przygląda się innej technologii, leżącemu u podstaw Bitcoina łańcuchowi bloków.

 

Tom Gonser był w zeszłym tygodniu jednym z mówców na konferencji Web Summit w Dublinie. Poruszał tam zagadnienia podkreślające złożoność procesów zarządzania kontraktami i tożsamością, często interpretowanych odmiennie w zależności od jurysdykcji w jakiej przyszło im operować. Te z kolei mają czasem zupełnie odmienne poglądy co do właściwej postaci prawnie ważnego kontraktu.

 

Starając się zobrazować powyższy problem Gonser posłużył się banknotem pięciodolarowym. Wymachując nim na scenie dublińskiej konferencji mówił:

 

Oto kontrakt. Wręczę ten banknot dowolnemu zainteresowanemu, jednakże pod jednym warunkiem. Będzie musiał udać się z nim do pubu i kupić za niego piwo. Nie przyjdzie mu to łatwo, ponieważ odpowiedzą mu z pewnością »Nie, przyjmujemy tylko euro«”.

 

Tradycyjny system finansowy stara się w różnoraki sposób pokonywać podobnego rodzaju bariery, m.in. poprzez „ukrywanie” tego typu transakcji za kartami płatniczymi – takimi jak Visa czy MasterCard.

 

Sam Gonser przyznaje jednak, że istnieje znacznie skuteczniejsza recepta: łańcuch bloków i decentralizacja.

 

Laboratoria badawcze należące do DocuSign wnikliwie przyglądają się możliwościom tej technologii i nie jest wykluczone, że firma na przestrzeni czasu może zacząć poważnie zwracać się w jej kierunku. Jak stwierdza Gonser w kwestii zagadnień związanych z tożsamością cyfrową jest ona „zdecydowanie lepsza” aniżeli dotychczas dostępne na rynku rozwiązania.

 

Tom Gonser:

 


Bitcoin to zdecydowanie coś czemu należy się wnikliwie przyglądać…reprezentuje on kolosalną zmianę pojęć dotyczących śledzenia i rewizji transakcji.

 

Założyciel DocuSign podkreślał także fakt, iż nawet tak bardzo rozpowszechniony dziś standard podpisów cyfrowych – X.509, nie jest bezwarunkowo akceptowany, a niektóre państwa odmawiają wręcz jego stosowania. W przypadku rdzenia technologii Bitcoin sprawa może być dodatkowo utrudniona. Pomimo faktu, że X.509 także opiera się na kryptologii, bazuje on jednak na scentralizowanym i hierarchicznym modelu, w przypadku którego uprawnione jednostki certyfikujące ręczą za autentyczność dokumentów.

 

Nie wyklucza to jednak scenariusza w którym technologia łańcucha bloków także zyskuje powszechną akceptację. To jednak uzależnione jest przede wszystkim od rządów poszczególnych państw, a te z reguły „potrzebują wiele czasu, aby zrobić cokolwiek”.

 

Gonser osobiście deklaruje głębokie przekonanie co do potencjału protokołu Bitcoina i nie wyklucza jego integracji we własnej firmie, jeśli tylko pojawi się ku temu odpowiedni bodzieć:

 

Z naszego punktu widzenia jest to świetna technologia. Jednakże, to tylko mała część znacznie większej układanki. Dobrym katalizatorem byłaby dla nas chęć ze strony klientów do wykorzystania tej technologii. W takim przypadku ewentualna integracja nie byłaby przesadnie trudna.

 

Założone w 2003 roku, ulokowane w San Francisco i Seatlle, DocuSign, to obecnie jeden z najbardziej liczących się graczy w branży. Zatrudniająca ponad 650 pracowników firma szczyci się bazą ponad 48 milionów klientów na całym świecie, są wśród nich takie tuzy jak: Bank of America czy Visa, która sama także inwestuje w firmę.

 

Bazując na technologii podpisów cyfrowych DocuSign oferuje usługi zarządzania transakcjami cyfrowymi umożliwiającymi elektroniczną wymianę kontraktów i dokumentów, usługi uwierzytelniania oraz zarządzania tożsamością, a także automatyzacją przepływu pracy.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności