za
koparki mining

Gdzie kopać Bitcoin i inne kryptowaluty?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Dziś na tapetę weźmiemy kopalnie, w których Wasze koparki weryfikują bloki i następnie otrzymują wynagrodzenie w postaci… No właśnie, jakiej? Odpowiedź na to pytanie i wiele innych znajdziecie w niniejszym artykule. Ponadto porównamy wady i zalety najbardziej popularnych pooli wydobywczych, m.in. Antpool, Slushpool czy Nicehash.

Co to jest pool?

Pool wydobywczy to w uproszczeniu grupa górników kryptowalut, którzy łączą swoje zasoby obliczeniowe w sieci. Indywidualnie uczestnicy pooli wydobywczych współdzielą swoją moc obliczeniową w celu znalezienia bloku. Po pomyślnym zakończeniu procedury wydobywania kryptowaluty górnicy otrzymują nagrodę, zwykle w postaci kryptowaluty, której to bloki weryfikowali (jednak nie tylko). W przypadku kopalni nagroda jest zwykle dzielona między górników na podstawie uzgodnionych warunków i wkładu ich mocy obliczeniowej w działalność górniczą.

NiceHash

Zdecydowanie jedna z najbardziej rozpoznawalnych platform do weryfikacji bloków. Niestety niewielu wie, iż to wyłącznie zasługa marketingu i promocji, gdyż w jego sieci weryfikuje się mniej niż 0,5% wszystkich bloków. Metoda rozliczania z użytkownikami, to wyłącznie PPS. Poniżej opłaty, które musimy ponieść na drodze współpracy z NiceHash.

Opłata serwisowa za sprzedaż mocy obliczeniowej dla koparek używających NiceHash Miner, NHOS oraz wszystkie serwery stratum Nicehash.

Wypłaty* z portfela NiceHash podlegają opłacie za wypłatę, która zależy od wypłaconej kwoty i opcji wypłaty.

Przy wypłatach wielu kryptowalut pobierana jest wartość procentowa i do tego stała wartość liczbowa, przykład znajduję się poniżej. Jeśli jednak utworzysz bezpośrednie połączenie z węzłem NiceHash Lightning Network, nie będziesz płacić żadnych opłat za transakcje Bitcoin (BTC)! Jeśli jednak do sfinalizowania transakcji konieczne będzie przekierowanie, możesz uiścić pewne opłaty (zwykle do kilku satoshi).

  • Opłaty są dynamiczne dostosowywane w oparciu o aktualne stan sieci i opłaty sieciowe.
  • Minimalny limit wypłat Coinbase jest dostosowywany w czasie rzeczywistym zgodnie z przeciążeniem API.

Platforma umożliwia również zakup mocy obliczeniowej za BTC, dzięki czemu możemy kopać kryptowaluty nie posiadając fizycznie koparki w domu, natomiast konieczne jest zapoznanie się z tego typu metodą inwestowania w mining.

Podsumowanie NiceHash

Ogólna ocena w naszym rankingu, to “3-”. Zalety to innowacyjne podejście do klienta, przejrzysty interfejs oraz aktywny support. Jeśli chodzi o wady, to są to dosyć wysokie opłaty prowizyjne, przerwy w połączeniach, pod wątpliwość również poddamy środki bezpieczeństwa oraz zarząd firmy. Jak pamiętamy, w 2017 roku skradziono Bitcoiny warte blisko 80 milionów dolarów, które de facto w większości zwrócono, jednak do dziś nikogo w tej sprawie nie aresztowano, poza jednym z założycieli.

F2Pool

Jak się domyślacie, pozornie na pierwszej pozycji znalazł się najbardziej popularny pool wśród polskich użytkowników, jednak nie miał wiele wspólnego z najbardziej obleganym przez profesjonalnych minerów z całego świata! Takim niewątpliwie jest F2Pool, który zajmuje pierwszą pozycję pod względem ilości weryfikowanych bloków. Na ten moment przez platformę “przepływa” ok. 17% spośród ich wszystkich.

Jako jedna z nielicznych, platforma nie pobiera prowizji za wypłatę na wskazany portfel, wszelkie opłaty transakcyjne pokrywa spółka.

Metoda rozliczania na F2Pool, to również PPS, z tym, że fee wynosi 2,5% i jest to jedyna opłata jaką ponosi użytkownik korzystający z platformy. Oczywiście należy trzymać się przedstawionych wytycznych dot. kwoty wypłaty oraz częstotliwości wypłat.

Podsumowanie F2Pool

W tym przypadku ocena będzie znacznie wyższa, głównie z powodu rozmiarów platformy oraz warunków finansowych, które oferuję. Ponadto w oczy rzuca się duża różnorodność dostępnych walut oraz funkcji dostępnych po zalogowaniu. Zaletą jest forma wynagrodzenia, która opiera się o metodę PPS, a więc to pool jest odpowiedzialny za regularne odnajdywanie bloków. Nasza nota, to 4+!

Slush Pool

Slush Pool, wcześniej znany również jako Bitcoin.cz Mining, to najstarszy pool wydobywczy i pierwszy znany jako publicznie dostępny. Slush Pool został opublikowany 27 listopada 2010 r. pod nazwą Bitcoin Pooled Mining Server. Działał w oparciu o strategię “Share”, która obejmowała metodę o sztucznie niskim poziomie trudności, która od tego czasu została uznana za podatną na oszustwa. Obecnie systemy bezpieczeństwa zostały dopasowane do aktualnych standardów i jest to niewątpliwie jeden z gigantów. Platforma korzysta obecnie z metody “Score”. Udział procentowy w weryfikacji sieci, to ponad 3,5%. Natomiast łącznie ten pool wydobył już ponad 1,2 miliona Bitcoinów (5,7% całkowitej podaży), taka suma robi wrażenie!

Metoda rozliczania na Slush Pool, to również Score, z tym, że fee wynosi 2% i podobnie jak u poprzednika, to również jedyny koszt użytkownik korzystającego z platformy. Jak poprzednio należy trzymać się przedstawionych wytycznych dot. kwoty wypłaty oraz częstotliwości wypłat.

Podsumowanie Slush Pool

Naszym zdaniem, powyższa platforma zasługuje na najwyższą możliwą ocenę – 5! Jeśli chodzi o zalety, to jest to duża platforma, która skupia w swoich kręgach olbrzymie zasoby mocy obliczeniowej. Warunki finansowe są bardzo dobre, opłata za współpracę to zaledwie 2%, koszt wypłaty na portfel jest zerowy! Z naszego doświadczenia, to właśnie Slush Pool posiada najmniej odrzuceń, tzw. rejected shares. Kolejną zaletą jest metoda rozliczania, która jest stosunkowo rzadko spotykana ze względu na wysoką efektywność skierowaną w stronę użytkowników. Według naszej opinii platforma nie posiada istotnych wad, są to raczej drobne niedoskonałości, tj. kilkudniowy czas oczekiwania na odpowiedź supportu czy brak możliwość weryfikacji innych walut niż Bitcoin i Zcash. Jednak twórcy skupiają się głównie na rozbudowie oprogramowania do wsparcia górników o nazwie BraiinOs and BraiinOs+.

Poolin

Przy końcu naszego zestawienia znajduje się kolejny gigant. Udział procentowy podczas weryfikacji wszystkich bloków Bitcoina, to 14%. Jeszcze do niedawna to Poolin posiadał największy udział procentowy, jednak na początku 2018 roku Antpool przegonił swojego konkurenta o kilka oczek. Twórcami projektu, są założyciele portalu BTC.com, który jest spółką-matką jednego z największych pooli wydobywczych świata. Sumując udział obu firm, osiągamy zawrotną liczbę w wysokości 25,5%, to ponad ¼ wszystkich Bitcoinów na planecie! Jakby tego było mało, zespół BTC.com, może pochwalić się stworzeniem własnego portfela oraz eksploratora bloków.

Full Pay Per Share, to jedna z najbardziej pożądanych metod wynagradzania górników. Jest to pełna płatność za udział. Jest rozliczanie podobne do zwykłego FPS; jedyną różnicą jest to, że pool zapłaci również nagrodę za opłatę transakcyjną, która jest uwzględniona w przypadku znalezienia bloku, a następnie dzielona na wszystkie urządzenia, które przyczyniły się do weryfikacji.

Podsumowanie Poolin

Jest to zdecydowanie topowy pool, który oferuję bardzo uczciwe zasady współpracy, niską prowizję oraz olbrzymią moc obliczeniową całej grupy. Kolejnym pozytywnym aspektem, dla którego warto wybrać powyższą platformę, jest fakt iż platforma posiada intuicyjny interfejs, przejrzyste zasady działania oraz aktualne informację dot. halvingu, forków i innych modyfikacji. Słabe strony, to przede wszystkim mała ilość dostępnych kryptowalut oraz dodatkowych funkcji. Nasza ocena, to 5-!

Jako firma Unlimited, z trzyletnim stażem jesteśmy dystrybutorem urządzeń firm Bitmain, Innosilicon, MicroBT, Hashaltcoin, Nvidia czy Sapphire. Oferujemy kompleksową obsługę na każdym etapie inwestycji w koparki kryptowalut. Budujemy centra obliczeniowe, farmy fotowoltaiczne oraz gotowe systemy energetyczno-grzewcze oparte o Kryptowoltaikę. Konfiguracja, szkolenie oraz doradztwo jest całkowicie bezpłatne! Sprawdź nasze produkty na Bitcoin.pl!

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności