za
gary gensler regulacje kryptowalut

Gary Gensler zdradził, jak wyglądają prace dotyczące regulacji rynku kryptowalut w USA

Binance Launchpool

W wywiadzie udzielonym The Financial Times, przewodniczący SEC Gary Gensler powiedział, że władze USA pracują nad protokołem ustaleń dot. kryptowalut. On sam apeluje o stworzenie „jednej księgi zasad”.

Gary Gensler mówi o regulacji kryptowalut

Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Stanów Zjednoczonych, Gary Gensler, jak sam potwierdził, prowadzi obecnie rozmowy z urzędnikami Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Chodzi o temat „protokołu ustaleń” w kwestii regulacji aktywów cyfrowych. Razem obie agencje mogą zapewnić integralność rynku, twierdzi Gensler.

– Mówię o jednej księdze zasad, która chroni wszystkie transakcje niezależnie od pary — [czy to] security token i security token, security token i token towaru, token towaru i token towaru – powiedział Gensler gazecie.

Pomysł współpracy dwóch komisji – SEC i CFTC – pojawił się wraz z zaprezentowaniem różnych inicjatyw legislacyjnych w celu stworzenia bardziej kompleksowych ram regulacyjnych dla rynku zasobów cyfrowych. Wprowadzona do obiegu w kwietniu ustawa o giełdach towarów cyfrowych, a także zaprezentowana w czerwcu ustawa o odpowiedzialnych innowacjach finansowych, dały CFTC większą władzę nad rynkiem.

gary gensler rynek kryptowalut

Debbie Stabenow, przewodnicząca Senackiej Komisji Rolnictwa, która nadzoruje CFTC, oraz członek komisji John Boozman podobno również przygotowują projekt ustawy o regulacji branży kryptowalut, która ma rozszerzyć uprawnienia CFTC. Gensler, który kierował CFTC w latach 2009-2013, wyraził sceptycyzm wobec zmian w status quo.

Jak regulować rynek kryptowalut?

SEC przewodziło dotychczas w zakresie regulacji kryptowalut, ale często budziło to niezadowolenie ekspertów z branży i prawodawców, którzy krytykują metody projektowania regulacji i ich egzekwowanie przez komisję. Liderzy branży kryptowalutowej wyraźnie poprosili władze o jaśniejsze regulacje, a komisarz SEC Hester Peirce nalegała na zmiany polityki z poziomu komisji.

Warto dodać, że regulacje prawne to nie tylko kwestia władzy nad rynkiem. Financial Times cytuje firmę Elliptic zajmującą się analizą blockchainów, przekazując, że amerykańscy regulatorzy zebrali przez lata 3,35 miliarda dolarów poprzez działania egzekucyjne w branży kryptowalut z czego ponad 70% tej kwoty trafiło właśnie na konta SEC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności