za
Gary Gensler regulacja kryptowalut

Gary Gensler potwierdza plan regulowania rynku kryptowalut

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

We wtorek przewodniczący SEC, Gary Gensler ponownie potwierdził swój plan regulacji rynku kryptowalut. Przy okazji padły gorzkie słowa o stablecoinach.

Gary Gensler i regulacja rynku kryptowalut

Przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Gary Gensler rozmawiał z Washington Post. Podczas wywiadu porównał stablecoiny do żetonów w kasynach. W kontekście jego planów regulacji rynku kryptowalut zabrzmiało to wręcz złowrogo.

Stabilecoiny działają teraz prawie jak żetony do pokera w kasynie – powiedział Gensler.

Jak zauważył prawnik Grant Gulovsen, nadchodzące regulacje w USA będą miały krótkoterminowo negatywny wpływ na rynek.

Z drugiej strony, przepisy mogą wyjaśnić wiele kontrowersji prawnych dot. blockchaina i cyfrowych aktywów, co może wzmocnić rynek i przygotować go na kolejną hossę, w której dużo większy udział będą miały instytucje.

Gary Gensler regulacja kryptowalut

Gensler największym zawodem fanów BTC?

Gdy Gensler zostawał szefem SEC, wielu inwestorów twierdziło, że stanie on po stronie rynku kryptowalut. Dlaczego? Jako ekspert już parę razy pokazał, że rozumie technologię blockchain. Jego zdaniem tego typu „innowacje są katalizatorem zmian. Bitcoin i inne kryptowaluty wniosły nowe myślenie do płatności i integracji finansowej, ale poruszyły również nowe kwestie związane z ochroną inwestorów, którymi nadal musimy się zająć”.

Tyle, że jako urzędnik musi już realizować politykę swoich mocodawców. Ci ostatni niekoniecznie muszą być zaś fanami bitcoina i kryptowalut. Stąd obawa dotycząca planowanych regulacji.

Inne przyczyny, które mogą doprowadzić do krachu

Do tego dochodzą kwestie czysto techniczne, które mogą doprowadzić do dalszych spadków. Aby zaś skutecznie zmierzyć, w jaki sposób profesjonalni inwestorzy wyceniają ryzyko dalszego krachu ceny, traderzy powinni monitorować wykres, który porównuje opcje kupna i sprzedaży. Staje się on dodatni, gdy premia za tzw. ochronne opcje sprzedaży będzie wyższa niż w przypadku opcji kupna o podobnym ryzyku.

Wskaźnik pochylenia oscylujący między -7% a +7% jest zwykle uważany za neutralny. Z drugiej strony wskaźnik przesuwa się powyżej tego zakresu, gdy ochrona przed spadkiem jest bardziej kosztowna – zazwyczaj jest to wskaźnik „strachu” rynku.

Gary Gensler regulacja kryptowalut

Jak pokazano powyżej, inwestorzy zachowywali neutralność od 25 lipca, kiedy wskaźnik spadł poniżej progu 7%. Jednak niedawna akcja cenowa spowodowała, że inwestorzy weszli w tryb „strachu” po tym, jak wskaźnik osiągnął 9%.

Aktualny kurs bitcoina i innych kryptowalut możesz zawsze sprawdzić w zakładkach: kurs bitcoina i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić BTC i inne monety, to m.in. giełda kryptowalut BitBay.net. Jeśli nie masz jeszcze konta na giełdzie BitBay, z tego artykułu dowiesz się jak możesz je sprawnie utworzyć: LINK.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności