Prawo i polityka

Gary Gensler, ekspert ds. blockchaina, stanie ponoć na czele SEC za rządów Bidena

Prezydent-elekt USA Joe Biden wybierze ponoć Gary'ego Genslera, profesora technologii blockchain z Massachusetts Institute of Technology (MIT), na szefa Komisji [...]

Data publikacji: 16 stycznia 2021

bitbay

Prezydent-elekt USA Joe Biden wybierze ponoć Gary’ego Genslera, profesora technologii blockchain z Massachusetts Institute of Technology (MIT), na szefa Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Gary Gensler stanie na czele SEC

Gensler obecnie działa jako doradca w zespole Bidena. Był odpowiedzialny za tematy dot. banku centralnego, SEC oraz CFTC. Wcześniej pełnił funkcję przewodniczącego CFTC w administracji prezydenta Baracka Obamy. Jego kadencja przypadła więc na okres poprzedniego kryzysu finansowego.

Jako szef SEC, federalnego regulatora branży papierów wartościowych, Gensler będzie miał duży wpływ na rynki amerykańskie, ale też rozwój technologii blockchain i kryptowalut.

Od lat prowadzi badania i uczy studentów technologii blockchain. Pracował także w Goldman Sachs w latach 1979-1997.

Stosunek do blockchaina

– Istnieje wiele potencjalnych zastosowań [blockchaina] w finansach – na przykład wykorzystywanie blockchaina do kontrolowania i obsługi pożyczek lub wspierania inteligentnych kontraktów. Ale przynajmniej na razie lwia część uwagi będzie poświęcona kryptowalutom i stablecoinom – powiedział Gensler w 2019 roku.

W podobnym okresie powiedział, że organy regulacyjne próbują „dogonić” blockchaina, by go mądrze uregulować.

Być może musimy wyprzedzić tę wielką technologię – dodał.

Jako szef SEC będzie współpracował z ludźmi, którzy są – jak widać – zwolennikami luzowania ilościowego. To ważne pod kątem ekonomicznej płaszczyzny działania Bitcoina. Zauważmy, że zwolennicy kryptowalut postrzegają plan stymulacyjny Bidena, który może kosztować nawet 3 biliony USD, jako potencjalny impuls dla rynku kryptowalut, ale zarazem zagrożenie dla dolara.

Obecnie cyfrowe waluty są regulowane na szczeblu federalnym przez CFTC i Urząd Kontrolera Walut (OCC). Giełdy mogą zaś podlegać ustawie o tajemnicy bankowej. Posiadacze kryptowalut muszą też płacić federalny podatek od zysków kapitałowych z powodu polityki podatkowej Internal Revenue Service (IRS).

Dziś nie jest jasne, jakie zdanie nt. BTC ma sam Biden.

Nie mam Bitcoina i nigdy nie poproszę Cię o przesłanie mi żadnego – powiedział tylko 15 lipca, po tym, jak haker włamał się na jego konto na Twitterze i podszywając się pod niego samego prosił internautów o wysyłanie mu kryptowalut.

gary Gensler

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion