za
podaż bitcoina

Gartner: instytucje planują inwestycje w kryptowaluty

European Halving Party 2024

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Ponad 70 proc. dyrektorów finansowych, którzy wzięli udział w badaniu firmy Gartner, uważnie obserwuje rynek Bitcoina. Ankieta wykazała też, że 5 proc. planuje kupić kryptowaluty w 2021 roku.

Gartner bada potencjalny popyt na Bitcoiny ze strony dużych firm

Badanie dot. opinii dyrektorów finansowych wykazało, że 5 proc. firm zamierza w tym roku zainwestować w Bitcoina (BTC), a 11 proc. twierdzi, że może to zrobić później, do 2024 r.

Inspiracją do przeprowadzenia ankiety była wiadomość dotycząca tego, że Tesla zainwestowała 1,5 miliarda USD swojej rezerwy gotówkowej w Bitcoina. Z kolei MicroStrategy Inc., ogłosiło we wtorek emisję obligacji o wartości 600 milionów USD. Celem zebrania środków jest późniejszy zakup dodatkowych Bitcoinów.

77 respondentów, w tym 50 dyrektorów finansowych, wykazało jednak bardzo rozbieżne poglądy w kwestii BTC. Wiele zależało od branży, w której działa firma. I tak np. sektor technologiczny wykazał największą otwartość na kryptowaluty. Aż 50 proc. respondentów z tego rynku przewiduje kupienie BTC w przyszłości.

Większość ankietowanych – aż 84 proc. – stwierdziła, że ​​ich główne obawy związane z inwestowaniem koncentrują się wokół ryzyka wynikającego z dużej zmienności kursu Bitcoina. Mimo tego wydaje się również, że wiele z tych osób z nich przyjmuje podejście typu „poczekaj i zobacz, jak rozwinie się rynek”.

Brak akceptacji ryzyka

Szef działu badań firmy Gartner, Alexander Bant, zauważył, że „liderzy finansowi, których zadaniem jest zapewnienie stabilności finansowej, nie są skłonni do spekulacyjnych skoków na nieznane terytorium”.

Należy pamiętać, że jest to wschodzące zjawisko na długiej osi czasu dotyczącej aktywów korporacyjnych. Liderzy finansowi, których zadaniem jest zapewnienie stabilności finansowej, nie są skłonni do spekulacyjnych skoków na nieznane terytorium – powiedział.

Inne wyrażone obawy dotyczące inwestowania w BTC to: awersja zarządu do ryzyka (39 proc.), powolne przyjmowanie BTC jako akceptowanej formy płatności lub wymiany (38 proc.), brak zrozumienia tematu (30 proc.), cyberzagrożenia (25 proc.) i złożone podejście księgowe (18 proc.).

Co wynika z tych badań? Sam sektor technologiczny mógłby zainwestować w BTC ok. 640 miliardów USD. Obecnie tylko niewielka część tych firm przeznaczyła pieniądze na zakup BTC. Możliwe więc, że faktycznie jesteśmy dopiero na pierwszym etapie instytucjonalnej adopcji kryptowalut.

gartner[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności