za
Francuski Urząd Rynków Finansowych, młodzi ludzie

Nowa rewolucja francuska: 9% dorosłych inwestuje w kryptowaluty

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Francuski Urząd Rynków Finansowych (Autorité des Marchés Financiers, AMF) zaobserwował znaczny wzrost liczby osób inwestujących w kryptowaluty. Jego badanie przeprowadzone przy wsparciu Instrumentu Wsparcia Technicznego UE pokazuje, że obecnie 9% dorosłych Francuzów posiada cyfrowe aktywa.

AMF: młodzi francuscy inwestorzy preferują kryptowaluty

Z badania AMF, które objęło ponad tysiąc inwestorów detalicznych we Francji, wynika, że 24% dorosłych Francuzów inwestuje w różne instrumenty finansowe. Wśród nich znaczna część zainwestowała w kryptowaluty. Podczas gdy w portfelach nadal dominują tradycyjne aktywa, takie jak akcje, młode osoby coraz chętniej sięgają po cyfrowe aktywa. 9% dorosłych Francuzów zainwestowało już w bitcoina i altcoiny.

W grupie wiekowej 25-34 jest aż 63% inwestorów kryptowalut. W gronie starszych osób jest to mniejszy odsetek (25%). Średnia wieku w grupie, która inwestuje w kryptowaluty, wynosi 36 lat. Znaczna część to jednak osoby poniżej 35. roku życia. Dane wskazują, że osoby te nie tylko liczą na zysk, ale także ulegają pewnym trendom.

Motywacje do inwestowania wśród Francuzów są różne, ale dominuje dążenie do generowania dodatkowego zarobku i dywersyfikowanie własnych oszczędności. Co ciekawe, jak już wspomniałem wcześniej, na decyzję inwestorów wpływ mają social media, influencerzy i opinie znajomych.

Francuski Urząd Rynków Finansowych, Paryż

Ile młodzi inwestorzy inwestują w kryptowaluty?

Badanie pozwala nam zobaczyć, ile inwestorzy wydają na kryptowaluty. Większość młodych inwestorów – mimo pozorów – przyjmuje ostrożne podejście, preferując inwestycje o umiarkowanym ryzyku. Średnio inwestują w kryptowaluty około 4070 euro.

Raport AMF dodatkowo podkreśl niepokojącą lukę na poziomie wiedzy finansowej wśród młodych inwestorów. Zauważono, że nie rozumieją oni ryzyka związanego z inwestowaniem i znaczenia inflacji. Co ciekawe, badani twierdzą, że ich wiedza finansowa jest na wysokim poziomie. Badacze AMF zauważają, że ten rozdźwięk wskazuje na potrzebę lepszej edukacji finansowej, zwłaszcza że nowe formy inwestycji – takie jak kryptowaluty – stają się coraz bardziej powszechne i popularne.

Zauważmy, że odsetek inwestorów, którzy angażują swój kapitał w kryptowaluty, może w przyszłym roku wzrosnąć wraz ze spodziewanym skokiem kursu BTC. Stąd potrzeba edukowania inwestorów staje się pilna.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.