Francja chce stworzyć piaskownicę regulacyjną dla tokenów

Prawo, podatki, księgowość

Europejskie firmy mogą zyskać nową jurysdykcję, w ramach której będą mogły eksperymentować z security tokens. Francuski organ nadzoru rynku, Autorité […]

Europejskie firmy mogą zyskać nową jurysdykcję, w ramach której będą mogły eksperymentować z security tokens. Francuski organ nadzoru rynku, Autorité des Marchés Financiers (AMF), rozważa stworzenie piaskownicy regulacyjnej, która będzie przeznaczona do badania wpływu tokenów na prawo i gospodarkę Unii Europejskiej.

Francja otwiera się na tokeny

AMF ogłosiło 6 marca, że ​​będzie chciało doprowadzić do utworzenie europejskiej piaskownicy regulacyjnej, „Digital Lab”. Ta ma umożliwić rozwój nowej cyfrowej gospodarki. Organ regulacyjny ma też nadzieję, że takie środki spowodują rozwój infrastruktury rynku tokenów.

Projekt ma jednak przede wszystkim na celu zbadanie charakterystyki tokenów oraz koncepcji instrumentów finansowych opartych na blockchainie.

AMF przyznaje też, że zdecentralizowany charakter technologii blockchain stanowi główną przeszkodę prawną dla jej przyjęcia na rynku finansów.

Prawo a tokeny

Według AMF obrót tokenami może podlegać obowiązującym przepisom prawnym, a platformy handlowe mogłyby świadczyć usługi inwestycyjne na tym rynku, składając wnioski o autoryzację dostawcy usług inwestycyjnych lub doradcy finansowego.

AMF zwraca również uwagę na to, że dziś rozliczanie tokenów jest poważnym problemem, ponieważ obecne przepisy nie zezwalają na pełne rozliczenia na podstawie zapisów na blockchainie. Z powodu tej zasady platforma, która pozwala wymieniać tokeny, musiałaby albo korzystać z usług pośrednika zatwierdzonego jako przez organ państwowy, albo sama zostać zatwierdzona jako podmiot przyjmujący depozyty.

Europa otwiera się na kryptowaluty

Wiele osób uważa, że ​​przejrzystość i niezawodność systemów opartych na blockchainie to przyszłość rynków fintech. Widać to już po realnych decyzjach władz.

Niemieckie banki mogą przyjmować już depozyty w kryptowalutach od swoich klientów. Najpierw muszą jednak uzyskać stosowną zgodę od BaFin, krajowego regulatora rynku finansowego. Stosowne przepisy weszły w życie od 1 stycznia 2020 r.

Ponadto w tym roku sąd we Francji uznał, że BTC to pieniądz, a konkretnie “wymienny składnik wartości niematerialnych, podobny do waluty fiducjarnej”. Prawnik Hubert de Vauplane z kancelarii Kramer & Levin mówi, że ta decyzja pozwala teraz legalnie wykorzystywać Bitcoiny jako pieniądze.

Tagi
Francja francja kryptowaluty Francja tokeny

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.