Forum Obywatelskiego Rozwoju: inflacja zjada oszczędności Polaków

2020-09-14 Wiadomości

Forum Obywatelskiego Rozwoju informuje, że inflacja pożera oszczędności Polaków. „Od początku kadencji Adama Glapińskiego jako prezesa NBP przeciętny Polak, który […]

Forum Obywatelskiego Rozwoju informuje, że inflacja pożera oszczędności Polaków. „Od początku kadencji Adama Glapińskiego jako prezesa NBP przeciętny Polak, który ulokował w banku 10000 zł oszczędności, po uwzględnieniu inflacji i podatku od zysków kapitałowych stracił 402,56 zł – czyli 100,12 zł w skali roku”tłumaczy ekonomista Marcin Zieliński.

Forum Obywatelskiego Rozwoju: NBP ma złe diagnozy

„Za pisowskie prezenty płaci naród, zwłaszcza jego pracująca część. Płaci poprzez rosnące podatki oraz spadającą wartość oszczędności”

– napisał na Facebooku Leszek Balcerowicz, który odsyła do raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Za pisowskie prezenty płaci naród, zwłaszcza jego pracująca część. Płaci poprzez rosnące podatki oraz spadającą wartość…

Opublikowany przez Leszek Balcerowicz Niedziela, 13 września 2020

Jak informuje wspomniana przez niego organizacja, w kwietniu br. szef NBP Adam Glapiński i premier Mateusz Morawiecki ostrzegali, że polskiej gospodarce grozi deflacja, czyli spadek ogólnego poziomu cen.

forum obywatelskiego rozwojuOkazuje się jednak, że jest inaczej. Już teraz roczna inflacja w pierwszej połowie 2020 roku jest najwyższa od 8 lat. Z kolei przez siedem pierwszych miesięcy br. ceny wzrosły w Polsce przeciętnie o 1,9 proc.

Forum uważa, ze to wina Rady Polityki Pieniężnej i obecnych władz.

Inflacja – pierwsze objawy były widoczne w 2017 r.

„Inflacja zaczęła rosnąć już w 2017 roku, a w pierwszym kwartale br., przekraczając 4% r/r, była wyższa nie tylko od celu inflacyjnego NBP, lecz także od górnej granicy dopuszczalnych odchyleń (2,5% ± 1 pkt proc.).

Od początku roku Polska plasuje się wśród trzech krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej. Według prognoz Komisji Europejskiej sytuacja nie zmieni się ani w tym, ani w przyszłym roku”

– wskazuje Forum.

Mimo powyższego zjawiska w czasie trzech tegorocznych posiedzeń RPP zdecydowano jak na razie o „drastycznej obniżce stóp procentowych”. Stopa referencyjna spadła do niemal zera.

„Skutkiem tego był spadek oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych w bankach komercyjnych. Ponieważ już od stycznia 2017 roku realne oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych oscyluje wokół zera, a nawet przyjmuje wartości ujemne, obniżenie stóp procentowych sprawiło, że zaoszczędzone w bankach kwoty w ujęciu realnym topnieją. Od stycznia br. przeciętna lokata po uwzględnieniu inflacji i podatku od zysków kapitałowych przyniosła stratę na poziomie 1,3 proc. a od początku kadencji Adama Glapińskiego – stratę równą 4 proc.”

– dodaje organizacja.

Efektem jest to, że „przeciętny Polak, który ulokował w banku 10000 zł oszczędności, po uwzględnieniu inflacji i podatku od zysków kapitałowych stracił 402,56 zł – czyli 100,12 zł w skali roku”.

Tagi
Forum Obywatelskiego Rozwoju inflacja oszczędzanie

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.