The Financial Conduct Authority ostrzega: uważajcie niezarejestrowane na firmy z rynku kryptowalut!

Financial Conduct Authority ostrzega: uważajcie na niezarejestrowane firmy z rynku kryptowalut!

Financial Conduct Authority, brytyjski odpowiednik KNF, ostrzega konsumentów przed ponad setką (dokładnie 111) niezarejestrowanymi firmami z rynku kryptowalut.

Financial Conduct Authority ostrzega: uważajcie na te firmy z rynku kryptowalut!

Jak podaje Reuters, brytyjski regulator finansowy, Financial Conduct Authority (FCA), przestrzega konsumentów firm działających na rynku kryptowalut, które jeszcze nie zostały wprowadzone do odpowiedniego rejestru.

Na obecny moment liczba firm, w stosunku do których potwierdzono brak przynależności do takiego rejestru wynosi aż 111!

Przypomnijmy, że od 10 stycznia wszystkie brytyjskie firmy kryptowalutowe mają obowiązek stosowania się do przepisów dotyczących przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, a także znajdować się w rejestrze FCA.

Jak wynika z ostatnich doniesień, wiele podmiotów takiego rejestru nie dokonało do dnia dzisiejszego, co budzi wiele podejrzeń i obaw wśród organów kontroli.

Mark Steward, szef ds. egzekucji FCA, stwierdził podczas wydarzenia „City Financial’s City Week”, które miało miejsce 22 czerwca, że ​​nieuregulowane podmioty stanowią zagrożenie dla konsumentów, banków i firm płatniczych, z którymi prowadzą wspólnie interesy.

Zauważyliśmy  wiele firm prowadzących interesy w Wielkiej Brytanii bez rejestracji w naszym spisie, mających do czynienia z innymi [podmiotami]: bankami, firmami świadczącymi usługi płatnicze, konsumentami. Takie zjawisko stwarza realne ryzyko, co budzi nasz duży niepokój – powiedział.

FCA sporządziło listę ponad 100 firm kryptowalutowych, które działają bez rejestracji. Inwestorzy powinni – zdaniem organu – zastanowić się, czy warto współpracować z takimi podmiotami.

Bitcoiny to nowe tulipany?

FCA ma raczej złe zdanie o BTC. Steward porównał rozwój branży kryptowalut do holenderskiej manii tulipanów, zauważając, że tzw. FOMO skłania wielu inwestorów do spekulacji na rynku wysoce niestabilnych aktywach.


The Financial Conduct Authority

Powodem, dla którego wiele osób obecnie inwestuje w kryptowaluty jest obawa przed pominięciem tego, co może być hitem [inwestycyjnym]. Pomijając to, jak niestabilne są te instrumenty, przypomina to manię tulipanów – powiedział.

Regulacje w UK

Ponadto rząd Wielkiej Brytanii aktywnie próbuje ograniczyć przestępcze zachowania dotyczące kryptowalut, takie jak pranie pieniędzy czy finansowanie terroryzmu.

Według The Times UK, na początku tego miesiąca londyńska policja wezwała do zmian legislacyjnych, które umożliwiłyby władzom i służbom podejście do kryptowalut w podobny sposób jak do przestępstw gotówkowych.

FCA nadzoruje rynek kryptowalut od 10 stycznia 2021 r. i od tego też dnia wszystkie brytyjskie firmy zajmujące się aktywami kryptowalutowymi muszą przestrzegać przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i zarejestrować się w FCA. Firmy działające przed 10 stycznia tego roku musiały złożyć wniosek o rejestrację w tymczasowym systemie rejestracji (TRR), który umożliwił im kontynuowanie działalności.

Brak przetwarzania wniosków z powodu pandemii COVID-19 powoduje opóźnieni w procesie składaniu ich przez firmy ubiegające się o stosowne miejsce w rejestrze.

3 czerwca 2021 FCA wydało komunikat informujący, że ​​ostateczny termin tymczasowych  rejestracji został przedłużony z lipca 2021 r. do marca 2022 r.

Jak na razie FCA przyznało pełne licencje operacyjne dwóm kryptowalutowym giełdom.

Są to: brytyjska cyfrowa giełda Archax oraz brytyjski oddział giełdy stworzonej przez braci Winklevoss – Gemini, o czym pisaliśmy tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
bezpieczeństwo bezpieczeństwo kryptowalut bitcoin bitcoin wielka brytania btc FCA Financial Conduct UK UK FCA

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.