Kurs Bitcoin

Fidelity Digital Assets: Bitcoin nie jest skorelowany z innymi rynkami

W ostatnich latach słyszeliśmy wiele teorii o tym, że cena Bitcoina jest skorelowana z innymi aktywami finansowymi, takimi jak akcje. […]

Data publikacji: 14 października 2020

bitbay

W ostatnich latach słyszeliśmy wiele teorii o tym, że cena Bitcoina jest skorelowana z innymi aktywami finansowymi, takimi jak akcje. Niedawny raport Fidelity Digital Assets także podjął ten temat.

Fidelity Digital Assets bada BTC

Fidelity Digital AssetsObszerny raport Fidelity, zatytułowany „Bitcoin Investment Thesis: Bitcoin’s Role As an Alternative Investment”, pokazuje nie tylko brak korelacji między ceną Bitcoina a głównych aktywów finansowych, ale także to, że inwestorzy BTC mogą zarobić na kryptowalucie więcej niż np. na papierach wartościowych.

Fidelity Digital Assets stwierdza:

„Korelacja Bitcoina z innymi aktywami od stycznia 2015 r. do września 2020 r. wynosi średnio 0,11, co wskazuje, że prawie nie ma związku między zyskami na Bitcoinach a innymi aktywami”.

Raport wyjaśnił, że korelacja 0,11 istnieje w skali od -1 do 1, przy czym 1 oznacza pełną korelację, a -1 coś przeciwnego.

W ostatnich miesiącach Bitcoin pozornie wkroczył na ścieżkę cenową, która sugerowała wysoką korelację. Jednak pomimo tego Fidelity poinformowało, że ​​„Bitcoin ma wyraźne fundamenty, na które nie ma wpływu stan zdrowia i sytuacja ekonomiczna wywołana przez COVID-19”.

Skąd ten brak korelacji?

W raporcie Fidelity zauważono też, że nieskorelowany charakter Bitcoina może częściowo wynikać z tego, że w kryptowalutę inwestują inwestorzy detaliczni, którzy podążają za zainteresowaniem kryptowalutami, jakie widać w w mediach społecznościowych.

W raporcie omówiono dalej fakt, że Bitcoin nie ma jeszcze określonego charakteru ekonomicznego: dla jednych nadal jest środkiem do przechowywania wartości, a dla drugich środkiem wymiany. Nie służy więc jednemu celowi.

Wiek Bitcoina również odgrywa rolę w braku korelacji, co jednak może się za jakiś czas zmienić:

„Bitcoin to młody zasób, który do niedawna nie był związany z tradycyjnymi rynkami. (…). Ponieważ jest zintegrowany z portfelami instytucjonalnymi, może być coraz bardziej skorelowany z innymi aktywami”.

Ogólnie rzecz biorąc, Fidelity zauważyło jednak brak korelacji, powołując się też na badanie Uniwersytetu Yale, które dotyczyło nie tylko BTC, ale też Ethereum (ETH).

Aktualny kurs Bitcoina i innych kryptowalut możesz zawsze sprawdzić w zakładkach: kurs Bitcoin i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić Bitcoina i inne kryptowaluty, to m.in. giełda kryptowalut Coinquista. Jeśli nie masz jeszcze na niej konta, z tego artykułu dowiesz się jak możesz je sprawnie utworzyć: LINK.

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion