za
fed

FED zbada negatywny wpływ “załamania na rynku Bitcoinów” na gospodarkę?

2019-03-02
Bitcoin
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Rezerwa Federalna USA (FED) ma przestudiować wpływ “nadzwyczajnych” wydarzeń na rynek. Ma analizować także takie zjawisko jak “załamanie na rynku Bitcoinów”.

Od ostatniego kryzysu sprzed dekady Rezerwa Federalna nieustannie analizuje rynki, w celu wczesnego wykrycia potencjalnych czynników, które mogą wpłynąć na kolejny krach.

Zgodnie z nową zasadą polityki Rezerwy Federalnej, badanie wzorców historycznych nie jest wystarczające, aby dowiedzieć się, gdzie może wybuchnąć kolejna panika na rynku. Zamiast tego, bank centralny analizuje różne przyszłe scenariusze takie jak: wojna z Koreą Północną, upadek rynku kryptowalut lub “poważne straty spowodowane niewłaściwym postępowaniem firm”.

W aktualnym oświadczeniu dotyczącym polityki banku centralnego USA stwierdza się, że analizy przeszłych recesji, które opierają się na historycznych zależnościach między zmiennymi, nie zawsze uwzględniają aktualne zagrożenia dla środowiska gospodarczego. Stąd nowe podejście i przeprowadzanie tzw. “testów warunków skrajnych”. FED zbadał już możliwość niepowodzenia w sektorze przedsiębiorstw i na rynku nieruchomości w USA, ale też: gwałtowne spowolnienie gospodarcze w Chinach, dramatyczne zmiany cen ropy naftowej, poważne spowolnienie w strefie euro i na rynkach wschodzących. Gdy instytucja zacznie monitorować pod tym kątem rynek Bitcoina, będzie to tylko krok od tego, by bank centralny USA zaangażował się w ten rynek.

Czy jest się czym przejmować?

Thomas Jefferson napisał w liście z 1816 roku, że “instytucje bankowe są bardziej niebezpieczne niż armie”. Wokół FED narosła już złowroga legenda. Czy słusznie? Instytucję posądza się o spowodowanie kryzysów gospodarczych w USA (a tym samym na całym świecie, ponieważ amerykańska gospodarka jest od dekad bardzo mocno powiązana z globalnymi rynkami, i na odwrót). Szeroko o negatywnym wpływie FED np. na sytuację w latach 20. i 30. XX wieku pisali m.in. brytyjski historyk Niall Ferguson czy Song Hongbing, chiński ekonomista i autor cyklu książek “Wojna o pieniądz”. Oczywiście rola FED w Wielkim Kryzysie z lat 30. jest różnie oceniana. Dla niektórych bank wykazał się niekompetencją, dla innych było to celowe działanie. Znaczne zaangażowanie Rezerwy Federalnej w rynek kryptowalut może wzbudzać z pewnością niepokój. O jego faktycznym wpływie przekonamy się w niedalekiej przyszłości.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności