za

Fed podniósł stopy procentowe i zastanawia się nad sensem kolejnych powyżek

Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych poszły ponownie w górę – znów o 75 punktów bazowych. Tyle że coraz więcej wskazuje na to, że może być to jedna z ostatnich podwyżek. Bank centralny USA wyraźnie waha się, co robić dalej.

Fed kończy z podnoszeniem stóp proc.?

Inflacja w Stanach Zjednoczonych we wrześniu wyniosła 8,2 proc. rok do roku. Nie była na takim poziomie od blisko 40 lat.

W odpowiedzi Rezerwa Federalna po raz kolejny podnosi stopy procentowe – tym razem do przedziału 3,75-4,00 proc. z 3,00-3,25 proc.

Ważniejsze jest jednak to, co Fed przekazał. Coraz więcej sugeruje, że bank centralny USA wkrótce wróci do luzowania ilościowego, co będzie zbawienne dla rynków.

Skutki powyższego widać już teraz. Dolar chwilowo osłabł wobec euro, a nawet polskiego złotego. Potem jednak nadrobił stratę w wyniku wypowiedzi prezesa banku centralnego USA.

Co dalej ze stopami procentowymi?

Jeromer Powell, który stoi na czele Fed, w czasie wczorajszej konferencji prasowej powiedział, że dane, które pojawiły się od czasu ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku, sugerują, że docelowy poziom stóp w USA będzie wyższy niż wcześniej władze oczekiwały. Dodał, że na ostatnim posiedzeniu Komitet dyskutował już na temat spowolnienia tempa podwyżek stóp procentowych. Przyznał, że jest jeszcze za szybko, by zakończyć cały proces.

Mimo widocznej niepewności Fedu i puszczania częściowo sprzecznych sygnałów dot. przyszłych ruchów, rynek kryptowalut nie zareagował ostrymi spadkami. Bitcoin kosztuje obecnie 20 333 USD, czyli niemal tyle samo co wczoraj. Ether spadł o 2% w skali doby do ceny ok. 1548 USD. Obie kryptowaluty tracą w ciągu tygodnia odpowiednio: 2 i 1 %.

Jakie zaś nastroje panują na rynku? Indeks strachu i chciwości BTC pokazał ponownie strach (poziom 30).

Na wyższych poziomach utrzymuje się ether. Ostatnie badanie indeksu wykazało 49, czyli pozycję neutralną.

Możemy założyć, że pełne wycofanie się Fedu z obecnej polityki sprawi, że na rynku kryptowalut rozpocznie się hossa. Możliwe, że jesteśmy bliżej tego zjawiska, nim wielu inwestorom dziś się wydaje.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.