za
fed stopy procentowe bitcoin

Fed podnosi stopy procentowe. Kurs bitcoina w górę

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Wczoraj o 20:00 Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) podniósł stopy procentowe o aż 75 pb., do poziomu 1,50-1,75%. To pierwsza taka podwyżka od 28 lat. Jak zareagował na to kurs bitcoina?

Podwyżka stóp

– Komitet zdecydował się podnieść przedział stopy funduszy federalnych do 1,50-1,75% i oczekuje, że dalsze podwyżki będą właściwe. Dodatkowo Komitet będzie kontynuował redukcję swojego portfela obligacji skarbowych i hipotecznych. Komitet jest silnie zdeterminowany, aby przywrócić inflację do 2-procentowego celu – czytamy w czerwcowym komunikacie FOMC.

Decyzja nie zapadła jednak jednogłośnie. Przeciwko zagłosowała Esther L. George, która także optowała za podwyżką, ale tylko o 50 pb.

Działania władz monetarnych i tak są uznawane za spóźnione. Inflacja CPI (indeks zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych, najpopularniejsza na świecie miara inflacji/deflacji), w Stanach Zjednoczonych w maju sięgnęła 8,6%. To najwyższy poziom od grudnia 1981 roku. Najwyższa od 40 lat jest też inflacja bazowa (wskaźnik cen pomijający żywność, paliwa i energię). Jak dodają eksperci, “nigdy w historii różnica między inflacją CPI a stopą funduszy federalnych nie była tak wysoka. Z tzw. reguły Taylora wynika, że stopa funduszy federalnych powinna wynosić obecnie… ok. 12%”.

Kurs bitcoina rośnie

Jak na działania Fedu zareagował bitcoin? Wzrostem kursu! Co jednak ważne, w oczekiwaniu na decyzję mocno spadł.

Teraz 1 BTC kosztuje ok. 21 731.82 USD. Oznacza to skok o 7,13% w skali 24 h, ale nadal aż 27-procentowy spadek w ciągu tygodnia.

Jeszcze większe odbicie zaliczył ether, który kosztuje obecnie 1 162.84 USD. W ciągu doby jego kurs wzrósł więc o 11,5 %. W skali tygodnia to jednak nadal 36% straty.

fed stopy procentowe bitcoin

Co dalej z kursem?

Powyższe to raczej odreagowanie ostatnich spadków. Nie wykluczone, że bitcoin jeszcze raz odwiedzi rejony 20 000 USD, by wyrysować na wykresie podwójne dno, może nawet spadnie jeszcze do 18 000 USD. Warto jednak zauważyć, że nastroje na rynku i wolumeny mogą sugerować, że dołek jest za nami lub że jesteśmy blisko jego osiągnięcia.

Na wzmocnienie bitcoina pozytywnie mogą wpłynąć ostatnie komunikaty Europejskiego Banku Centralnego. Ten przyznał, że sytuacja gospodarcza i euro jest zła.

Pandemia pozostawiła trwałe słabości w gospodarce strefy euro, które rzeczywiście przyczyniają się do nierównej transmisji normalizacji naszej polityki pieniężnej w różnych jurysdykcjach

– stwierdził EBC w swoim nowym oświadczeniu.

Bank zapowiedział też, że ponownie zdecyduje się na program awaryjnego zakupu obligacji (PEPP).

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 443,87 USD0,13%
Ethereum logo
EthereumETH
3520,03 USD0,42%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,07%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
592,28 USD1,14%
Solana logo
SolanaSOL
135,02 USD-0,67%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3521,15 USD0,47%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,05%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,38%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,63 USD6,59%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,05%