za
fatf

FATF zaleca monitorowanie firm zajmujących się wymianą kryptowalut

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

 

 

 

Financial Action Task Force zaleca większe restrykcje i wymagania oraz dokładniejsze monitorowanie firm zajmujących się wymianą kryptowalut w celu przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

 

FATF (The Financial Action Task Force, franc. GAFI) – Grupa Specjalna ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy jest międzyrządową organizacją powołaną do życia w 1989 r. podczas szczytu G7 w Paryżu.

 

W skład grupy wchodzą 33 państwa z całego oraz Komisja Europejska. Mimo iż Polska nie jest członkiem grupy, nasze Ministerstwo Finansów oraz KNF włącza się w działania realizowane przez grupę. Polska ma również możliwość uczestnictwa w posiedzeniach plenarnych FATF, z którego to prawa wielokrotnie korzystała. Obecnie nasz kraj ubiega się o członkostwo.

 

Kilka dni temu na plenarnym posiedzeniu w Brisbane, FATF opublikował  wytyczne dotyczące podejścia do kryptowalut.

 

W dokumencie tym poruszany jest problem ryzyka prania brudnych pieniędzy, jak i finansowania terroryzmu w kontekście właśnie kryptowalut. Co ciekawe, dokument przyznaje też, że waluty cyfrowe oferują wiele korzyści ekonomicznych, takich jak zmniejszenie kosztów transakcyjnych, integracja finansowa osób nieposiadających dostępu do usług bankowych oraz ułatwienie dokonywania mikrotransakcji międzynarodowych.

 

Według dokumentu największe ryzyko w obecnej chwili stanową giełdy wymiany kryptowalut i głównie na tym skupia się FATF.

 

Raport wzywa też swoje kraje członkowskie aby bliżej zainteresowały się kryptowalutami wykonując swoje własne oceny ryzyka w celu identyfikacji potencjalnych zagrożeń. Zaleca też, aby wszystkie podmioty zajmujące się wymianą były poddane wymogowi rejestracji i licencjonowaniu oraz podlegały takiej samej kontroli jak inne instytucji finansowe czy firmy zajmujące się transferem pieniędzy.  Sugeruje też konieczność prowadzenia dokładnego spisu swoich klientów oraz wszystkich transakcji, szczególnie zagranicznych.

 

FATF sugeruje aby na podmioty, które nie spełnią wyżej wymienionych wymogów nakładać wysokie sankcje.

 

Jak widać wytyczne FATF nie są korzystne dla branży kryptowalut, na które jak można się spodziewać, będą nakładane nowe wymogi i ograniczenia hamujące głównie rozwój małych startupów skupiających się na wymianie kryptowalut. Dotyczyć to może (nie musi) również Polski która również z tych wytycznych często korzysta.

 

Na koniec lista krajów, które są członkami FTFA:

 

Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Chiny, Dania, Grecja, Kanada, Finlandia, Francja, Niemcy, Rada Współpracy Państw Zatoki Perskiej, Hong Kong, Islandia, Irlandia, Włochy, Japonia, Luksemburg, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Portugalia, Korea Południowa, Federacja Rosyjska, Singapur, RPA, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Komisja Europejska

 

Pełna wersja raportu FAFT

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności