za
arabia saudyjska blockchain

Fake newsy zostaną pokonane przez blockchain? The New York Times pracuje nad nowym projektem.

2019-07-24
Blockchain
Nexo Earn Aplikacja

Fake newsy stanowią dziś ogromne zagrożenie. Kultowa amerykańska gazeta „The New York Times” (NYT) wykorzysta technologię rozproszonego rejestru do walki z tym zjawiskiem.

Według nowej strony internetowej projektu The News Provenance Project, gazeta wykorzysta technologię blockchain do zwalczania dezinformacji w mediach. Celem projektu jest stworzenie specjalnej platformy, która będzie miała szerokie zastosowanie w różnej maści publikacjach.

Fake newsy – główny problem internetu

Fake newsy stanowią dziś wielki problem, zwłaszcza w kontekście cyberwojen i siania dezinformacji. Rządy i media muszą zacząć, stosować nowe narzędzia w celu niwelowania ich skutków i eliminowania fałszywych wiadomości, które trafiają do mediów.

Ze strony nowego projektu NYT dowiadujemy się:

“The News Provenance Project prowadzi eksperymenty w tej przestrzeni, mając na celu stworzenie rozwiązania dla całej branży, które będzie działać dla dużych i małych wydawców, otwartych i zamkniętych platform i, co najważniejsze, [służyć] ludziom.”

Obecnie eksperci związani z projektem zbadają możliwości systemu opartego na blockchainie w kontekście rejestrowania i udostępniania metadanych dotyczących mediów – w szczególności obrazów i filmów – publikowanych przez różne firmy i podmioty informacyjne. Prowadzone są również “badania doświadczeń użytkowników, aby zidentyfikować typy sygnałów, które mogą pomóc użytkownikom w rozpoznawaniu autentycznych mediów.” Ten etap ma potrwać do końca tego roku.

NYT zauważa:

„Wszystkie blockchainy oferują mechanizmy udostępniania informacji między podmiotami w sposób, który naszym zdaniem jest niezbędny do ustalenia i zachowania pochodzenia plików cyfrowych”.

fake newsy a blockchainProjekt deklaruje, że będzie publikować wyniki badań na swojej stronie i udostępni przygotowany na ich podstawie raport jesienią tego roku.

Fake newsy

Projekt wskazuje metody działania tzw. trolli. Jak wskazują eksperci, “zazwyczaj wykorzystując autentyczne zdjęcia i filmy jako materiał źródłowy”, generują oni fałszywe informacje.

“Niektóre techniki są proste: recykling starych zdjęć, selektywne kadrowanie i edytowanie, spowalnianie i przyspieszanie wideo i tak dalej. Inne techniki są bardziej zaawansowane, polegające na tworzeniu „syntetycznych” mediów, takich jak deepfakes”

-czytamy na stronie.

NYT uważa, że zalew takich newsów powoduje, że “konsumenci wiadomości są oszukani i zdezorientowani, a w końcu stają się zmęczeni i apatyczni wobec wiadomości. Samo narażenie na dezinformację jest problematyczne, ale ponieważ jest zaprojektowane tak, aby działać wirusowo, wiele osób nieświadomie rozprzestrzenia je w sieci.”

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności