Ekonomia

Eugeniusz Gatnar: cięcie stóp proc. nie ma w Polsce uzasadnienia

Pod koniec 2020 r. prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że polski bank centralny bierze pod uwagę dalsze cięci stóp procentowych. [...]

Data publikacji: 1 stycznia 2021

bitbay

Pod koniec 2020 r. prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że polski bank centralny bierze pod uwagę dalsze cięci stóp procentowych. Jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) twierdzi, że taka decyzja nie ma sensu.

Dalsze cięcia

Nie ma uzasadnienia dla dalszej obniżki stóp – powiedział w wywiadzie dla Interii członek RPP Eugeniusz Gatnar.

Z kolei we wtorek Glapiński stwierdził, że choć obecny poziom stóp procentowych jest właściwy, to NBP analizuje alternatywny scenariusz, w którym stopy zostaną dodatkowo zmiejszone.

 W pierwszym kwartale 2021 r. możliwe jest dalsze obniżenie stóp procentowych, prowadzimy w NBP odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego obniżenia – przekazał prezes NBP w rozmowie z „Obserwatorem Finansowym”.

Przypomnijmy, że na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła już stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

Wcześniej podobną wizję dalszego cięcia sugerował prof. Eryk Łon, również członek RPP. W artykule, jaki napisał dla Radia Maryja, stwierdził:

 „Mogą się jednak oczywiście zdarzyć takie sytuacje, w których konieczne byłoby dokonanie dalszego złagodzenia polityki pieniężnej, w tym zredukowanie poziomu stóp procentowych. Nie wykluczam, że w przypadku pojawienia się znacznej groźby silnego spadku nastrojów konsumenckich możliwe byłoby zgłoszenie przeze mnie wniosku o obniżenie stóp procentowych naszego banku centralnego.”

To nie ma sensu!

Nie mam danych, które by uzasadniać taki krok. Moim zdaniem polska gospodarka znakomicie sobie radzi w tej trudnej sytuacji kryzysu będącego efektem pandemii. Jak spojrzy się na dane o produkcji przemysłowej, na nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, czy eksport – nie widzę przesłanek ekonomicznych dla tego typu decyzji. Zresztą ona nie wymaga dużego rozmiaru. Różnica między 0,1 proc. a 0 proc. jest umowna; może jednak niekorzystnie wpłynąć na stabilność sektora finansowego – powiedział zaś teraz Gatnar.

Sytuacja  w RPP wskazuje ponoć, że obniżki nam też nie grożą.

Gołębie skrzydło rady, jak to dziennikarze nazywają, opowiadało się za stabilizacją. Dlatego zdziwiony tak nagłą zmianą retoryki – dodał.

gatnar

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion