za
ethereum pos the merge kiln

Ethereum PoS coraz bliżej. The Merge w testnecie Kiln zakończony sukcesem.

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Społeczność sieci Ethereum (ETH) z niecierpliwością czeka na tzw. The Merge, który pozwali scalić obecną sieć główną z beacon chain w celu przejścia z obecnego systemu proof-of-work na system proof-of-stake. Wydarzenie to ma mieć miejsce w II kw. bieżącego roku, a przygotowując się do niego deweloperzy zaprezentowali nową sieć testową o nazwie Kiln. Z opublikowanych w środę informacji wynika, że połączenie w testowym środowisku zakończyło się sukcesem. Oznacza to, że Ethereum PoS jest coraz bliżej.

Jeżeli nie wiesz co właśnie przeczytałeś, to zapraszam do poniższego słowniczka. Jeżeli natomiast blockchainowa nomenklatura jest Ci doskonale znana możesz pominąć pierwszą część artykułu.

The Merge, mainnet, testnet, beacon chain, PoS, PoW i faza konsensusu. O co w tym wszystkim chodzi?

Zanim przejdziemy do części poświęconej sieci testowej Kiln, chciałbym po krótce wytłumaczyć kilka pojęć przewijających się regularnie przy temacie zapowiadanej na ten rok aktualizacji sieci Ethereum.

Pozwoli to uporządkować wiedzę i usystematyzować pewne definicje. Szczególnie, że w środowisku kryptowalutowym dochodzi do dynamicznych zmian.

  • Mainnet – czyli sieć główna, to oryginalny i funkcjonalny blockchain, w którym odbywają się rzeczywiste transakcje;
  • Testnet – sieć testowa, kopia oryginalnego blockchaina. Transakcje w jej ramach są symulowane, np. w celu sprawdzenia nowych funkcjonalności lub zasobów bezpieczeństwa;
  • Beacon chain – przez polskojęzyczną wersję strony Ethereum tłumaczony jako „łańcuch śledzący”. Został uruchomiony 1 grudniu w celu wprowadzenia dowodu stawki do ekosystemu Ethereum;
  • PoW – proof-of-work, inaczej dowód pracy. System funkcjonowania sieci blockchain, który jest uzależniony od pracy górników, czyli osób udostępniających moc obliczeniową swojego sprzętu. To oni odpowiadają za utrzymanie sieci;
  • PoS – proof-of-stake, inaczej dowód stawki. W tym systemie za utrzymanie sieci odpowiadają nie górnicy, a „stakerzy”, czyli osoby, które “zamrażają” swoje kryptowaluty w ekosystemie, w celu zapewnienia płynności. Ethereum jest w trakcie przejścia z algorytmu PoW na PoS.
  • Faza konsensusu – jeszcze do niedawna określana jako Eth2 (Ethereum 2.0), czyli nowa wersja sieci. Określenie to zostało jednak wycofane z użytku, podobnie jak określenie Eth1 (zastąpione nazwą warstwy wykonawczej). Obie warstwy mają po aktualizacji tworzyć spójną sieć Ethereum.
  • The Merge – wielkie połączenie lub scalenie głównej sieci ETH oraz beacon chain w celu oficjalnego przejścia na proof of stake.

Uprzedzając potencjalne komentarze. Powyższe terminy zostały wytłumaczone w dużym uproszczeniu i z pominięciem kwestii technicznych. Ten krótki słowniczek ma na celu podstawowe zaznajomienie z niezbędną terminologią.

The Merge ma nastąpić w II kw. 2022 r.

Należy pamiętać, że beacon chain obecnie funkcjonuje niezależnie od głównej sieci – łańcucha, którego cały czas używamy w ramach Ethereum. Ethereum Mainnet nadal jest zabezpieczony przez PoW, nawet jeśli beacon chain działa równolegle z PoS. The Merge będzie momentem, w którym te dwa systemy w końcu się połączą. Obecnie deweloperzy zakładają, że nastąpi to między kwietniem a czerwcem 2022 roku.

Eksperci i analitycy liczą, że dzięki tej transmisji uda się między innymi zredukować opłaty za gaz i zwiększyć skalowalność sieci pozwalając jej przetwarzać więcej transakcji na sekundę.

Wyobraź sobie, że Ethereum to statek kosmiczny, który nie jest jeszcze gotowy do podróży. Aktualizacja beacon chain pozwoliła społeczności zbudować nowy silnik i wzmocniony kadłub. Gdy nadejdzie odpowiedni czas, obecny statek zadokuje do nowego systemu, łącząc się w ulepszoną jednostką, gotową do pokonania wielu lat świetlnych i zmierzenia się z wszechświatem.

– czytamy na stronie projektu.

Zaktualizowana sieć główna po udanym The Merge wprowadzi możliwość uruchamiania inteligentnych kontraktów w systemie proof-of-stake, przenosząc pełną historię i aktualny stan sieci, aby zapewnić płynny transfer wszystkim posiadaczom i użytkownikom.
Będzie to sygnał końca proof-of-work i początek ery bardziej zrównoważonego, przyjaznego środowisku Ethereum. Sieć znajdzie się o krok bliżej do osiągnięcia swojej pełnej skalowalności, która została zawarta w wizji twórców w momencie jej powstawania.
Należy zauważyć, że celem wdrożenia The Merge jest prostota, pozwalająca przyspieszyć przejście z proof-of-work do proof-of-stake. Programiści koncentrują swoje wysiłki na scaleniu i minimalizują prace nad dodatkowymi funkcjami, które opóźniłyby realizację głównego celu.

W efekcie, niektóre funkcjonalności, takie jak na przykład możliwość wycofania ETH zostaną wdrożone później. W planach jest aktualizacja “porządkująca” po połączeniu, która zajmie się tymi elementami.

Gdy dojdzie do połączenia, do walidacji sieci Ethereum zostaną przydzieleni stakerzy. Wydobycie nie będzie już potrzebne, więc górnicy prawdopodobnie zainwestują swoje zarobki w staking w nowym systemie proof-of-stake.

Kiln Testnet, czyli ostatnie próby przed wielkim połączeniem

Sieć Ethereum to miliardy dolarów wartości. Nie tylko w samych etherach, ale również szeregu innych kryptowalut zbudowanych w oparciu o ten blockchain. Dodać należy do tego również niewymienialne tokeny (NFT) oraz zdecentralizowane finanse (DeFi).
Dlatego też deweloperom zależy, żeby The Merge przebiegł sprawnie i bez żadnych zakłóceń. W tym celu uruchomili sieć testową Kintsugi pod koniec grudnia ubiegłego roku.

Kintsugi był cennym poligonem doświadczalnym dla The Merge. Dzięki różnym zestawom testowym, sieciom devnet z wieloma klientami, shadow forkom Goerli, wdrożeniom aplikacji oraz pomocy społeczności #TestingTheMerge, udało nam się opracować zestaw stabilnych i solidnych specyfikacji protokołu. Teraz, gdy klienci wdrożyli te najnowsze specyfikacje pojawia się następca, Kiln.

komentował zespół Ethereum na swoim blogu.

O uruchomieniu ostatniej sieci testowej przed The Merge pisał również Bitcoin.pl. Kiln pozwoli na równoległe działanie zarówno klientów górniczych (PoW), takich jak Geth, jak i klientów stakingowych, takich jak Teku. Przypominam, że po zakończeniu fazy “The Merge”, nie będzie już można wydobywać etheru przy pomocy proof-of-work.
W środę, 16 marca 2022 roku, dowiadujemy się natomiast, że scalenie w sieci testowej przebiegło z sukcesem. Informacją podzielił się między innymi Tim Beiko. Jak jednak zaznaczał na Twitterze, jeden klient nie produkował bloków. Deweloperzy teraz przyglądają się temu niewielkiemu ich zdaniem problemowi.

Ethereum POS coraz bliżejEthereum PoS coraz bliżej. The Merge w testnecie Kiln zakończony sukcesem.

W oczekiwaniu na przejście z PoW do PoS dynamicznie rośnie liczba ethereów zablokowanych w kontrakcie stakingowym Ethereum 2.0, wynika z danych Dune Analytics. Ten niezwykle ważny kamień milowy został osiągnięty 15 miesięcy po tym, jak staking Eth 2.0 został uruchomiony w listopadzie 2020 r. w wyniku głosowania.

W przeliczeniu na dolary amerykańskie jest to 26 miliardów! Jak podaje platforma analityczna on-chain Glassnode, 66% ze stakowanych tokenów ma należeć do giełd kryptowalutowych oraz usług stakowania. Udział podmiotów prywatnych jest tutaj zdecydowanie mniejszy.
Jeżeli The Merge w ostatnim testnecie zakończył się sukcesem, ostateczne scalenie wydaje się być jedynie kwestią czasu. Wydarzenie zdaniem wielu analityków powinno wpłynąć korzystnie na wycenę ETH na rynkach.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności