Ethereum a płatności – ETH prześcignie na tym polu BTC?

Ethereum

Bitcoin raczej nie stanie się masowym narzędziem płatniczym. A przynajmniej część ekspertów traci już tę nadzieję, widząc w kryptowalucie raczej […]

Bitcoin raczej nie stanie się masowym narzędziem płatniczym. A przynajmniej część ekspertów traci już tę nadzieję, widząc w kryptowalucie raczej safe haven i magazyn wartości, a nie walutę w ścisłym tego słowa znaczeniu. Okazuje się jednak, że to Ethereum może stać się idealną siecią do płatności cyfrowych.

Ethereum a płatności

Bloger Danger Zhang zauważył ostatnio, że jest kilka problemów, które uniemożliwiają Bitcoinowi stanie się „walutą Internetu”. Chodzi głównie o zmienność kursu:

„Większość ludzi nie jest zainteresowana pieniędzmi, które zmieniają wartość z minuty na minutę. Nawet ludzie, którzy wierzą w narrację o suwerennych pieniądzach [w postaci] Bitcoinów, zwykle nie są bardzo zainteresowani płaceniem nimi – wolą „hodlować” je i widzieć wzrost ceny”.

płatnościWedług Zhanga potencjał do stania się faktyczną walutą ma  Ether, a może nawet bardziej stablecoiny, które działają w oparciu o platformę Ethereum.

Zhang twierdzi, że monety stablecoin działające na Ethereum zapewniają „prosty, szybszy i tańszy” sposób zawierania transakcji, ponieważ użytkownicy nie muszą martwić się o zmienność, która występuje w sieci BTC. Te stablecoiny to np. DAI, USD Coin i Tether. Według Zhanga każdy z nich ma inne funkcje, dzięki czemu idealnie nadają się do codziennych transakcji.

Na przykład DAI to zdecentralizowany stablecoin. Oferuje pełną przejrzystość swoich rezerw i ma zautomatyzowane mechanizmy likwidacji, które są uruchamiane w momencie, gdy cena zabezpieczenia spadnie poniżej „bezpiecznych poziomów”.

Tymczasem USD Coin został stworzona przez jedną z największych giełd kryptowalut w USA, Coinbase. Ten stablecoin nie jest decentralizowany, ale oferuje użytkownikom możliwość dokonania wypłaty środków na dowolne konto bankowe w USA.

Wreszcie Tether oferuje wysoki poziom płynności, ponieważ jest to najstarszy stablecoin na rynku. Jednak Zhang uważa, że nie jest przejrzysty, ponieważ jego rezerwy znajdują się na „nieprzejrzystych rachunkach bankowych”.

Zhang uważa, że stablecoiny wzmacniają Ethereum, co może przełożyć się też na cenę tokenu Ether.

Ether zyskuje na popularności

Wydaje się, że sam token Ether osiągnął dno na wykresie 18 grudnia 2019 r. Mówimy tu o cenie 117 USD. Od tego czasu ta kryptowaluta weszła w hossę, w której czasie jej cena wzrosła o prawie 70 procent. ETH ostatnio osiągnął najwyższy poziom 196 USD. Dziś jest wyceniany na 187 USD.

Tagi
ether Ethereum płatności stablecoiny token

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.