za
ethereum bomba trudności

Pomimo opóźnień prac nad Ethereum 2.0, sieć projektu stale rośnie

Nexo Earn Aplikacja

Twórcy sieci Ethereum postanowili opóźnić tzw. bombę trudności. Ta ważna dla miningu ETH zmiana wejdzie w życie dwa miesiące później, niż pierwotnie planowano. Potwierdził to programista Tima Beiko w tweecie z 11 czerwca.

Przejście na PoS

Bomba trudności drastycznie zwiększa trudność kopania w procesie weryfikacji transakcji w sieci Ethereum, zmniejszając w ten sposób rentowność górników Proof-of-Work (PoW). Innymi słowy, umożliwi przejście na Proof-of-Stake (PoS) i wyeliminuje z rynku górników kopiących ethery za pomocą koparek. Ci ostatni nie będą mogli zweryfikować już żadnego bloku.

Według szacunków przejście na PoS powinno zmniejszyć zapotrzebowanie sieci Ethereum na energię nawet o 99,9%. Inne sieci PoS, takie jak Polygon i Fantom Opera, mają znikome zapotrzebowanie na moc elektryczną w porównaniu z sieciami PoW.

Chociaż Beiko o tym nie wspomina, opóźnienie wprowadzenia bomby trudności może doprowadzić do dalszych opóźnień innych prac. Wcześniej sygnalizował, że przejście na PoS może nastąpić najszybciej w sierpniu 2022 roku. Możliwe, że jednak prace zakończą się, jak też sugerował, dopiero jesienią.

ethereum bomba trudności

Adopcja Ethereum wciąż rośnie

Pomimo trwających niedźwiedzi nastrojów na rynkach kryptowalut, baza użytkowników Ethereum pozostaje duża. Liczba dziennych transakcji w sieci utrzymuje się na poziomie powyżej miliona. Ich liczenie daje prosty i zwięzły wgląd w ogólne obciążenie sieci.

Liczba unikalnych adresów w sieci też wciąż rośnie – i to niemal z miesiąca na miesiąc. Nie nastąpiło spowolnienie wzrostu liczby nowych unikalnych portfeli. Obecnie w Ethereum jest około 198 milionów unikalnych portfeli, co stanowi 14,5-krotny wzrost od 7 grudnia 2017 r.

Pomimo tego, cena ETH spadła teraz do 1321 USD. Oznacza to spadek o 28% w skali tygodnia i 7,7% w ciągu 24 h.

Możliwe jednak, że przejście ETH na PoS doprowadzi do wystrzału kursu i może nawet nowej hossy na rynku. Ether będzie miał szansę przejęcia roli “lidera stada”, wyrywając bitcoinowi berło z rąk. Czy jednak tak się stanie? Inwestorów zniechęcają jednocześnie opóźnienia dotyczące prace nad Ethereum 2.0, co nie polepsza sytuacji rynkowej projektu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności