za
Rynek niedźwiedzia w sieci Ethereum jakiego wcześniej nie widzieliście

Rynek niedźwiedzia w sieci Ethereum jakiego wcześniej nie widzieliście

Notowania drugiej kryptowaluty pod względem kapitalizacji – etheru (ETH) osuwają się nieprzerwanie od listopada ubiegłego roku. I chociaż wskaźniki analizy on-chain sugerują, że wcześniejsze okresy niedźwiedziej dominacji powodowały głębsze osunięcia i dłużej trzymały inwestorów poniżej rentowności, to nigdy wcześniej w przeszłości wartość dolarowa strat nie była tak wysoka. Tylko podczas dwóch ostatnich kapitulacji rynkowych inwestorzy sprzedali swoje ethery warte niemal 5 miliardów dolarów. Jest to wydarzenie bez precedensu, którego nie wywołał żaden wcześniejszy trend spadkowy, ani panika covidowa!

Rynek ETH mocno traci w tym cyklu spadkowym. Wcześniej jednak było o wiele gorzej!

Podobnie jak na rynku bitcoina (BTC), inwestujący w ethery (ETH) również zaobserwowali niesamowity spadek wartości w stosunkowo krótkim czasie. Jest to drugi pod względem wielkości rynek niedźwiedzia (rynek zdominowany przez sprzedających i tym samym spadki) w historii sieci Ethereum.

Trend spadkowy w latach 2018-2020 jest najbliższym odniesieniem do obecnej deprecjacji i osiągnął swoje dno przy osunięciu o 92-94% od ówczesnych szczytów. Na rynku niedźwiedzia w 2022 roku, ETH jak dotąd odnotował 82% spadek poniżej ATH na poziomie 4,8 tys. dolarów, który ustanowił w listopadzie 2021 roku.

Rynek niedźwiedzia w sieci Ethereum jakiego wcześniej nie widzieliście

Notowania ETH osuwają się w ramach obecnego trendu spadkowego o 82%, czyli mniej niż w dwóch poprzednich niedźwiedzich cyklach. Źródło: Glassnode

Niedźwiedzie dominują na ETH od 40 dni. Ostatnio dominowały aż 550

Posiadacze ETH trzymają obecnie swoje monety poniżej ich bazy kosztowej (inaczej zrealizowanej ceny). Wskaźnik ten pokazuje, gdzie w danym momencie wypada wartość godziwa etherów i po ile powinny być handlowane, aby większość rynku znajdowała się „nad” a nie „pod kreską”. Przy cenach spot dla ETH/USD wynoszących 1,2 tys. dolarów i cenie zrealizowanej (czyli bazie kosztowej) przy 1,65 tys. dolarów, oznacza to, że inwestorzy realizują stratę.

Podczas rynku niedźwiedzia w latach 2018-2020 inwestorzy ETH trzymali monety poniżej ich bazy kosztowej jednak przez niezwykle długi okres 547 dni (z dwoma rajdami ulgi, czyli korektami wzrostowymi, po drodze). W tym cyklu, ether porusza się poniżej bazy kosztów dopiero od 40 dni, co jest krótkim okresem w porównaniu do wcześniejszego rynku niedźwiedzia.

Zależność rynku i przewagę niedźwiedzi obrazuje wskaźnik MVRV, czyli z angielskiego market value to realized value. Mierzy on stosunek kapitalizacji rynkowej danej kryptowalut (market value) do zrealizowanej kapitalizacji (realized value). Porównując te dwie zmienne, MVRV może być użyty do określenia, kiedy cena jest powyżej lub poniżej “wartości godziwej” oraz do oceny rentowności rynku. Ekstremalne odchylenia między wartością rynkową a wartością zrealizowaną mogą być wykorzystane do identyfikacji szczytów i dołów rynku. Odzwierciedlają one okresy bardzo dużych niezrealizowanych zysków i strat ponoszonych przez inwestorów.

Obecnie stosunek MVRV znajduje się poniżej wartości 1 jak dotąd przez „tylko” 40 dni. MVRV spadał do 0,416 w dniu 18 czerwca, wskazując, że przeciętny inwestor ETH trzymał wtedy niezrealizowaną stratę (na papierze) w wysokości -58,4%.

Rynek niedźwiedzia w sieci Ethereum jakiego wcześniej nie widzieliście

ETH według wskaźnika MVRV porusza się poniżej ceny godziwej dopiero od 40 dni. Źródło: Glassnode

ETH 2.0 „kisi” niemal 15 mld dolarów straty w etherach!

W całym cyklu 2021-2022 inwestorzy deponowali sporą ilość ETH w kontrakcie stakingowym 2.0, aby móc stać się walidatorami dla Beacon Chain. W tym momencie depozyty ETH są jednokierunkowe. Oznacza to, że nie można ich wypłacić do pewnego czasu po oczekiwanym The Merge, czyli aktualizacji, w ramach której Ethereum przejdzie z systemu PoW na PoS. Więcej o stakingu, Beacon Chain, The Merge oraz protokołach dowodu pracy i stawki przeczytasz w osobnym artykule.

W tym za to chcę spojrzeć natomiast na wartość ceny zrealizowanej dla depozytów ETH 2.0 w oparciu o okres, w którym monety zostały zablokowane (staking). Jak widać poniżej, średnia cena depozytu wynosiła 2389 dolarów, co jest 44,8% wyższą ceną od ceny zrealizowanej na szerszym rynku, która wynosi 1649 dolarów, o których wspominaliśmy wcześniej.

Z ponad 13 milionami ETH zablokowanymi w ramach kontraktów ETH 2.0, całkowita niezrealizowana strata trzymana w tych depozytach wynosi… 14,96 miliardów dolarów!

Rynek niedźwiedzia w sieci Ethereum jakiego wcześniej nie widzieliście

Wykres pokazuje wysokość niezrealizowanej straty w ramach ETH stakowanych w kontraktach ETH 2.0. Zrealizowana cena dla tychże kontraktów jest wyższa niż dla rynku spot, przez co wartość „kiszonej” straty również jest większa. Źródło: Glassnode

Z tak dużą rozbieżnością między wartością godziwą wolnego ETH dostępnego na rynku, i niepłynnych ETH, które są stakowane, nie powinno być zaskoczeniem, że inwestorzy faworyzują obecnie “pochodne instrumenty stakingu”. Produkty takie jak token stETH oferowany przez Lido pozwalają inwestorom na przeniesienie, sprzedaż, zabezpieczenie lub zabezpieczenie ich pozycji na stakowanych etherach. Za ich sprawą odsetki można uzyskać od razu, a próg wejścia jest też o wiele niższy.

W rezultacie, całkowita podaż ETH stakowanych poprzez Lido wzrosła do 4137 mln ETH, co stanowi 31,8% całkowitej ilości 13 mln stakowanych obecnie etherów. Dla porównania, połączone depozyty Coinbase, Kraken i Binance reprezentują 3, 505 mln ETH, co stanowi 27,0% całości.

Sieć Ethereum nigdy w historii nie widziała takiej wyprzedaży

Wracając jednak do zagregowanej rentowności rynku Ethereum, możemy zauważyć, że niezrealizowana strata netto dla inwestorów ETH jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku ich odpowiedników trzymających BTC. Podobną niedźwiedzią dywergencję można zauważyć pomiędzy maksimami rynkowymi z 2021 roku, a obecny rynek utrzymuje straty równe 53% łącznej kapitalizacji rynkowej.

Rynek niedźwiedzia w sieci Ethereum jakiego wcześniej nie widzieliście

NUPL, czyli wskaźnik niezrealizowanego zysku/straty netto prezentuje obecnie 53% wartości całego rynku. Źródło: Glassnode

Przy tak skrajnie negatywnej rentowności w całej grupie posiadaczy natywnego tokena sieci Ethereum, inwestorzy ETH zareagowali dwoma historycznie dużymi kapitulacjami (ucieczkami z rynku i sprzedażą swoich udziałów) na przestrzeni maja i czerwca. Dwie największe kapitulacje miały miejsce podczas upadku LUNA i wyniosły 2,58 mld dolarów, oraz 18 czerwca, gdy z rynku zniknęło kolejne 2,16 mld dolarów.

Wydarzenia te przyćmiewają kapitulacje o wartości mniej niż 1 mld dolarów w całej dotychczasowej historii Ethereum i są ponad 8 razy większe niż kapitulacja covidowa z marca 2020. Pokazuje to, że podczas gdy rok 2022 jest bardzo silnym rynkiem niedźwiedzia, skala kapitału wpływającego i wypływającego zarówno z BTC i ETH jest obecnie o rząd wielkości wyższa niż 2 lata temu.

Rynek niedźwiedzia w sieci Ethereum jakiego wcześniej nie widzieliście

W tym roku rynek ETH realizował dwie ponadprzeciętne straty netto, które zdecydowanie przewyższyły tempo wyprzedaży m.in. z paniki covidowej i wcześniejszych rynków niedźwiedzia. Źródło: Glassnode

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności