fbpx

Wiadomości

Eryk Łon: podwyżka stóp proc. to zły pomysł

Eryk Łon, chyba najbardziej kontrowersyjny członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) przy NBP, ponownie wypowiada się nt. stóp proc. w Polsce. […]

bitbay

Eryk Łon, chyba najbardziej kontrowersyjny członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) przy NBP, ponownie wypowiada się nt. stóp proc. w Polsce. Jego zdaniem ich podnoszenie to dziś zły pomysł.

Eryk Łon i stopy proc.

„Ważne, aby stopy procentowe w Polsce nadal kształtowały się na umiarkowanym poziomie”

– napisał w swoim nowym artykule dla Radia Maryja prof. Eryk Łon.

„Uważam, że decyzje NBP w najbliższych latach powinny sprzyjać powrotowi Polski na ścieżkę długoterminowego wzrostu gospodarczego. Jest ważne, aby stopy procentowe nadal kształtowały się na umiarkowanym poziomie, gdyż będzie sprzyjać to poprawie dynamiki nakładów inwestycyjnych”

– dodał.

Jego zdaniem obecna polityka NBP sprzyja eksporterom.

„Ponadto powstrzymanie się od podwyżek stóp procentowych będzie sprzyjało utrzymaniu kursu złotego na poziomie opłacalnym dla naszego eksportu. Chcę też podkreślić, że jestem zdecydowanym zwolennikiem dopuszczalności interwencji walutowych i cieszy mnie fakt, że w najnowszych +Założeniach polityki pieniężnej+ wspomina się o możliwości stosowania tego instrumentu”

– tłumaczył.

Uważa, że NBP powinna robić wszystko, by uzyskać dalsze osłabienie PLN.

„W ostatnich tygodniach można było zaobserwować pewne osłabienie kursu złotego w stosunku do zarówno dolara amerykańskiego, jak również euro. Tendencję tę uważam za korzystną dlatego, że umiarkowane osłabienie kursu złotego stanowi swoisty impuls proeksportowy”

– napisał.

Dalsze łagodzenie polityki RPP

Warto jednak dodać, że początkiem września w innym tekście dla Radia Maryja zauważył on, że RPP musi brać pod uwagę też scenariusz dalszego obniżania stóp proc.:

„Mogą się jednak oczywiście zdarzyć takie sytuacje, w których konieczne byłoby dokonanie dalszego złagodzenia polityki pieniężnej, w tym zredukowanie poziomu stóp procentowych. Nie wykluczam, że w przypadku pojawienia się znacznej groźby silnego spadku nastrojów konsumenckich możliwe byłoby zgłoszenie przeze mnie wniosku o obniżenie stóp procentowych naszego banku centralnego.”

Ogólnie jednak od dawna podtrzymuje, że najprawdopodobniej niskie stopy proc. będą nam towarzyszyć przez długi okres.

Prof. Eryk Łon był przez dłuższy czas tym członkiem RPP, który domagał się obniżki stóp. proc., w czasie, gdy organ w większości nie chciał się na to zgodzić.

coinquista rejestracja na gieldzie

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion

Newsletter

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą politykę prywatności.