za
Joseph Kahn

EMusic emituje swój token i chce pomagać muzykom

2020-05-27
Blockchain

Cyfrowy sklep muzyczny EMusic emituje od teraz swój token eMU. Celem jest pomoc muzykom, by ci zarabiali więcej na swoich tantiemach.

EMusic ze swoim tokenem

Zgodnie z ogłoszeniem opublikowanym przez eMusic 26 maja, firma uruchomiła swój token. Chce dzięki niemu  “stworzyć zrównoważony ekosystem muzyczny”. eMU to zarazem metoda płatności zaprojektowana w celu umożliwienia artystom na platformie zachowania większej części tantiem, które zarabiają.

Prezes firmy Tamir Koch powiedział, że streaming nie działał dotąd dobrze dla artystów:

„Przesyłanie strumieniowe dramatycznie zwiększyło przychody [rynku] i adopcję, ale model okazał się zasadniczo wadliwy. […] Artyści otrzymują ułamek tantiem, a pośrednicy zabierają coraz większy kawałek tortu, a wiodące usługi nadal przynoszą straty”.

Przejrzysty przepływ tantiem dla artystów

emusicKoch powiedział, że token eMU tworzy nowy model sprzedaży muzyki, który zapewnia bardziej sprawiedliwy przepływ funduszy między fanami, artystami i serwisami muzycznymi. Rzecznik eMusic powiedział Cointelegraph:

„Blockchain pozwala nam zdecentralizować dystrybucję muzyki, dzięki czemu możemy uzyskać większe przychody dla artystów, i zapewnia niezrównaną przejrzystość w zakresie muzyki. Zaletą tokena eMU jest to, że wykracza on daleko poza ułatwianie transakcji; umożliwia nam także oferowanie wielu funkcji skierowanych bezpośrednio do fanów (…).”

Tokenów można będzie używać nie tylko do kupowania muzyki, ale też do finansowania społecznościowego artysty.

Artyści, którzy oferują swoją muzykę na platformie eMusic, otrzymują 50 proc. generowanych przez siebie przychodów.

„Główne serwisy muzyczne płacą [zespołom] za muzykę w oparciu o udział w przychodach (…). Oznacza to, że jeśli słuchasz artysty na Spotify i płacisz za to 9,99 USD za miesiąc, Spotify dostaje siedemdziesiąt pięć procent z tej kwoty, ale sami artyści widzą tylko niewielką tego część. Pośrodku masz jeszcze pośredników (…)”

– dodaje firma.

Uruchomiony w 1998 r. EMusic jest znany jako jedna z pierwszych stron internetowych sprzedających nagrania MP3. Według danych firmy Owler, firma zatrudnia obecnie aż 278 osób i osiąga roczne przychody w wysokości 65,7 miliona USD. Możliwe, że swoim nowym modelem handlu piosenkami zrewolucjonizuje obecny rynek.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności