kapitalizacja rynku

Ekosystem Ethereum DeFi ma już 2 mln użytkowników

Ethereum

Ekosystem Ethereum DeFi osiągnął poziom 2 milionów użytkowników. Według Dune Analytics liczba unikalnych adresów Ethereum, które weszły w interakcję z protokołami opartymi na Ethereum odnotowała ostatnio gwałtowny wzrost. Największy wzrost wolumenu miał miejsce w ciągu ostatnich 2 miesięcy.

Rekordowa liczba użytkowników i rekordowe ceny

W tym okresie ETH osiągnął rekordowy poziom, od 738 dolarów na początku roku do 2337 dolarów obecnie. Dzisiaj cena osiągnęła również nowy rekord wszech czasów, przekraczając 2680 dolarów.

Oznacza to wyraźny popyt na ETH jako walutę i medium transakcyjne, ponieważ protokoły DeFi stają się coraz większe i bardziej popularne.

Zdecentralizowane aplikacje zbudowane na blockchainie Ethereum odnotowały ogromne obroty, a ceny gazu ETH w marcu poszybowały mocno w górę (choć w tym miesiącu nieco spadły). Do najpopularniejszych protokołów działających na Ethereum należą USDC, stablecoin USD emitowany przez Circle, 1inch, agregator giełdowy, oraz USDT.

Numerem jeden jest Uniswap, największa zdecentralizowana giełda na Ethereum. Tylko w ciągu ostatnich 30 dni na transakcje na Uniswap wydano ponad 2 mln USD w opłatach za gaz ETH. To dodatkowo wskazuje na ogromny wzrost wolumenu, jaki przeżywa DeFi i cała przestrzeń kryptowalutowa.

Rośnie też konkurencja

Taki wzrost obserwowany jest na wszystkich platformach, również tych, które konkurują z Ethereum. Najpopularniejszym konkurentem Ethereum jest Binance Smart Chain, platforma stworzona przez Binance, jedną z największych giełd kryptowalutowych na świecie.

Binance Smart Chain odnotował jeszcze bardziej gwałtowny wzrost, a transakcje na BSC (w sensie czystych liczb) wzrosły ponad 5-krotnie w stosunku do transakcji na Ethereum. Głównie za sprawą PancakeSwap. Solana i Fantom to dwa inne popularne blockchainy, które są postrzegane jako potencjalni pogromcy ETH.

Na konkurencyjnych blockchainach transakcje są niezwykle tanie, ale ma to swoje minusy. Na razie, jeśli chodzi o koszty całkowite, Ethereum nie jest w czołówce – ale wkrótce może się to zmienić.

Ethereum 2.0 jest obecnie w końcowej fazie testów i ma sprawić, że wszystkie działania, w tym interakcje kontraktów i transfery tokenów na blockchainie Ethereum, będą znacznie tańsze. Jak to się potoczy i jak zareagują konkurencyjne blockchainy i ich popularność, to dopiero się okaże.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
binance smart chain DeFi ETH Ethereum zdecentralizowane finanse

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.