za
transakcje w sieci bitcoin

EBC: Bitcoin nie ma wpływu na gospodarkę

2019-05-19
Bitcoin
Binance Launchpool

Europejski Bank Centralny (EBC) stwierdził, że kryptowaluty nie mają wpływu na politykę monetarną ani na gospodarkę. Instytucja zauważyła to w swoim majowym raporcie.

W raporcie o tytule „Krypto-Aktywa: implikacje dla stabilności finansowej, polityki monetarnej oraz płatności i infrastruktur rynkowych”, EBC analizuje potencjalny wpływ walut cyfrowych na rozwój gospodarczy i politykę monetarną.

Bank wyraźnie stwierdza przy tej okazji, że ​​takie konsekwencje mogą wystąpić, jeśli kryptowaluty staną się wiarygodnym substytutem dla gotówki. Obecnie nie spełniają jednak funkcji pieniądza.

Bank twierdzi ponadto, że znaczenie kryptowalut jest nadal ograniczone, ponieważ niewielka liczba firm jest gotowa zezwolić na sprzedaż towarów i usług w zamian na cyfrowe waluty. Wszystko to ma miejsce, ponieważ ceny aktywów cyfrowych pozostają zbyt mało stabilne.

EBC zauważa jednak rozwój “stabilnych instrumentów” (czyli stablecoinów), których wartość jest powiązana z aktywami fizycznymi, walutami fiducjarnymi lub jest ustabilizowana za pomocą algorytmu.

Wreszcie bank argumentuje, że „brak jakiejkolwiek konkretnej instytucji (takiej jak bank centralny lub władza monetarna) chroniącej wartość krypto-aktywów utrudnia ich wykorzystanie jako formy pieniędzy, ponieważ ich zmienność: a) uniemożliwia ich wykorzystanie jako magazynu wartości; b) zniechęca do wykorzystywania ich jako środka płatniczego; oraz c) utrudnia korzystanie z nich jako jednostki rozliczeniowej.”

Prezes EBC o BTC

W maju prezes EBC Mario Draghi powiedział, że kryptowaluty „nie są na tyle znaczące, by mogłyby wpłynąć na nasze gospodarki w sposób makro”. Dodał też:

„Kryptowaluty lub Bitcoiny, lub coś w tym rodzaju, nie są w rzeczywistości walutami – są aktywami. Euro to euro – dziś, jutro, za miesiąc – to zawsze euro. A EBC stoi za euro. Kto stoi za kryptowalutami? Są więc bardzo, bardzo ryzykowne ”.

W nawiązaniu do stanowiska EBC w sprawie stablecoinów, prezes Banku Francji Francois Villeroy de Galhau powiedział, że bank uważnie obserwuje rozwój tego rodzaju kryptowalut. Villeroy postanowił jednak odróżnić stablecoiny od tokenów i kryptowalut, mówiąc, że stablecoiny „są zupełnie inne od spekulacyjnych aktywów, takich jak Bitcoiny, i bardziej obiecujące”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności