pizza

Dzień Bitcoinowej Pizzy za 10 000 BTC

Ciekawostki

 

Jaki dziś dzień? To dzień Bitcoinowej Pizzy! Dziś mija piąta już rocznica słynnej, pomimo iż dopiero jednej z pierwszych, zrealizowanych w sieci transakcji BTC. Doszło do niej 22 maja 2010 roku pomiędzy dwoma użytkownikami bitcoinowego forum dyskusyjnego – BitcoinTalk.org. Przedmiot transakcji? Dwie pizze z papryką, cebulą, pieczarkami, pomidorami i pepperoni. Wartość transakcji? 10 000 BTC (8,5 mln zł po dzisiejszym kursie).

 

Przypomnijmy. Bitcoin został stworzony w 2009 roku. Tak więc o ile teraz można nazwać go jeszcze dzieckiem, o tyle w 2010 roku był zwyczajnie w wieku niemowlęcym. Wartość wszystkich 10 000 bitcoinów wykorzystanych w transakcji wynosiła ówcześnie zaledwie kilka dolarów…

 

I kto mógłby winić parę jednych z pierwszych pasjonatów tej technologii, że nawet w swoich najśmielszych snach i marzeniach nie byli w stanie przewidzieć, iż któregoś dnia owe dwie pizze warte będą grubo ponad 10 milionów dolarów.

 

Kiedy w grudniu 2013 roku (a więc trzy i pół roku po transakcji) kurs pojedynczego bitcoina poszybował do rekordowej jak dotychczas wartości blisko 1 200 dolarów, wartość zakupu tychże placków pizzy można oszacować było na około 11,5 miliona dolarów.

 

Nie było to tak, ażeby bitcoiny miały wtedy jakąkolwiek wartość, zatem pomysł przehandlowania ich za pizze wydawał się niesamowicie atrakcyjny. Nikt nie wiedział, że to stanie się tak wielkie.” – mówił w 2013 w wywiadzie dla The New York Times, Laszlo Hanyecz, jeden z uczestników sławetnej transakcji.

 

Oto post w którym użytkownik Bitcoin Talk o nicku laszlo wyraża swoją chęć dokonania transakcji takiego rodzaju z którymś z użytkowników niniejszego forum.

 

pizza-forum-1

 

A oto potwierdzenie, iż do takiej transakcji rzeczywiście doszło.

 

pizza-forum-2

 

 

Fotografia na licencji Creative Commons: Flickr.com

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
10 000 BTC bitcoin kryptowaluty pizza transakcja

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.