pizza

Dzień Bitcoinowej Pizzy za 10 000 bitcoinów

Ciekawostki

 

Dziś dzień Bitcoinowej Pizzy! Właśnie mija siódma już rocznica słynnego zakupu pizzy za bitcoiny. Doszło do niego 22 maja 2010 roku pomiędzy dwoma użytkownikami forum dyskusyjnego – BitcoinTalk.org. Przedmiotem transakcji były dwie pizze z papryką, cebulą, pieczarkami, pomidorami i pepperoni. Wartość transakcji to 10 000 BTC (82 mln zł po dzisiejszym kursie).

 

Przypomnijmy, Bitcoin stworzony został w 2009 roku. Tak więc o ile teraz można nazwać go jeszcze dzieckiem, o tyle w 2010 roku był zwyczajnie w wieku niemowlęcym. Wartość wszystkich 10 000 bitcoinów wykorzystanych w transakcji wynosiła ówcześnie zaledwie kilka dolarów…

 

Kto mógłby winić parę jednych z pierwszych pasjonatów tej technologii, że nawet w swoich najśmielszych snach i marzeniach nie byli w stanie przewidzieć, iż któregoś dnia owe dwie pizze warte będą grubo ponad 22 miliony dolarów.

Nie było to tak, ażeby bitcoiny miały wtedy jakąkolwiek wartość, zatem pomysł przehandlowania ich za pizze wydawał się niesamowicie atrakcyjny. Nikt nie wiedział, że to stanie się tak wielkie.” – mówił w 2013 w wywiadzie dla The New York Times, Laszlo Hanyecz, jeden z uczestników sławetnej transakcji.

 

Oto post w którym użytkownik Bitcoin Talk o nicku laszlo wyraża swoją chęć dokonania transakcji takiego rodzaju z którymś z użytkowników niniejszego forum.

 

pizza-forum-1

 

A oto potwierdzenie, iż do takiej transakcji rzeczywiście doszło.

 

pizza-forum-2

 

Niewątpliwe jest to najdroższa pizza w histori ludzkości 🙂

 

Fotografia na licencji Creative Commons: Flickr.com

 

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
10 000 BTC bitcoin kryptowaluty pizza transakcja

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.