za
5amld

Dyrektywa Unii Europejskiej – 5AMLD uderza w użytkowników kryptowalut

Konferencja Kryptoraport

Piąta Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy weszła w życie z dniem 10 stycznia 2020 roku. Według Komisji Europejskiej, nowe przepisy mają na celu zwiększyć przejrzystość, która pomoże w walce z praniem brudnych pieniędzy i terroryzmem w Europie. Od dnia wprowadzenia, wszystkie podmioty związane z biznesem kryptowalutowym mają być rejestrowane i sprawdzane pod kątem przestrzegania dyrektywy.

Można potraktować ten dokument jako aktualizację do 4AMLD, rozszerzającą zakres objętych podmiotów o giełdy kryptowalut i dostawców portfeli. Chodzi o stosowanie należytych środków staranności wobec klienta. Wszystkie instytucje kredytowe i finansowe były objęte 4AMLD, a jej kolejna wersja obejmuję również podmioty związane z kryptowalutami.

Koniec anonimowości kryptowalut

Zgodnie z nowymi wytycznymi, firmy kryptowalutowe muszą spełniać te same warunki co banki i inne instytucje finansowe. Dotyczy to identyfikacji tożsamości swoich klientów oraz monitorowania i zgłaszania podejrzanych przepływów pieniężnych.

Oznacza to koniec anonimowości kryptowalut i otwartą drogę dla rządów do kontroli przepływów pieniężnych w branży krypto. Zgodnie z dyrektywą, państwa Unii Europejskiej mają stworzyć centralne bazy danych, w których tożsamości użytkowników kryptowalut będą powiązane z konkretnymi zarejestrowanymi adresami portfeli. Bazę mają wykorzystywać jednostki analityki finansowej do monitorowania przepływów pieniędzy.

Co na to rynek?

Giełdy kryptowalut, które zarejestrowane są w Europie, mają teraz twardy orzech do zgryzienia. Holenderska giełda Derbit zapowiedziała, że przenosi się na Panamę, aby mogła dalej dostarczać swoje usługi klientom po niskich kosztach.

Nowe przepisy uderzą w małe firmy, gdyż będą one musiały zatrudnić dodatkowych pracowników, aby móc przestrzegać nowych wymogów, czyli rejestrować użytkowników i monitorować transakcje.

Malta uważana za kryptowalutowy raj również podlega prawom Unii Europejskiej, więc w takiej samej sytuacji jak Derbit znajdują się również Binance, który przeniósł się z Hongkongu. Należy obserwować rozwój wydarzeń, bo może nas czekać sporo zmian.

Kurs kryptowalut

W ostatnim czasie zanotowaliśmy duże wzrosty na całym rynku kryptowalut. Od dnia wprowadzenia 5AMLD do dziś Bitcoin drożeje o ponad 15% osiągając ponad 8900$ (18.01.2020 – 18.00). Na wykresie widać, ze jest to już drugi impuls wzrostowy (pierwszy trwał od 3 – 5 stycznia i jego zakres wyniósł 21%).

Wzrosty na całym rynku wynoszą od kilku do kilkudziesięciu procent. Szczególną uwagę należy tutaj zwrócić na krypowaluty prywatne. Ich wyniki przebijają wszystkie inne projekty z wyjątkiem Bitcoina SV. Od 3 stycznia Monero pomimo usuwania z list giełd rośnie o 56%, Dash o 138%, Zcash o 90%, a Komodo o 33%.

Hard Forki Bitcoina, z BSV na czele także osiągają ponadprzeciętne rezultaty. Wystrzał Bitcoina Satoshi’s Vision o 300% związany jest prawdopodobnie z informacją, której udzielił Craig Wright, jakoby miał otrzymać klucze prywatne do portfela Satoshiego Nakamoto. Życie zweryfikowało tę nieprawdziwą informację, bo BSV od peaku 15 stycznia (400$) spadł do 250$.

Podobnie, ale nieco inaczej wygląda sprawa Bitcoina ABC, który także wystrzelił o 100$, osiągając w pewnym momencie cenę równą z BSV. Wartość BCH jednak rośnie bardziej stabilnie, a ruchy korekcyjne są mniejsze niż w przypadku konkurencyjnego Bitcoina SV.

Skutki 5AMLD

W ostatnich dwóch tygodniach najbardziej brylowały forki BTC, jak i kryptowaluty prywatne. Oznaczać to może, że inwestorzy, którzy jeszcze mają możliwość zakupić bezpieczne środki, wzięli się do roboty. Może się okazać, że za niedługo nie będziemy mieć możliwość posiadania jakichkolwiek pieniędzy bez wiedzy władz.

Idea reprezentowana przez Bitcoina na ten moment w Europie nie ma racji bytu. Swobodne zarządzanie pieniędzmi to coś, na co rządzący nie chcą pozwolić i 5AMLD jest tego najlepszym dowodem. Poruszałem już ten temat w artykule o Satoshim Nakamoto, jak również w przeglądzie prywatnych kryptowalut.

Jest to kolejna bariera dla rozwoju dla małych firm, które albo będą musiały się połączyć w celu przetrwania, albo upaść. Skutkami będzie oczywiście wyprowadzka biznesów związanych z kryptowalutami poza Unię Europejską, co w praktyce oznacza – na inny kontynent.

Mimo wszystko, z długoterminowego punktu widzenia, można w tym dostrzec nawet szansę na rozwój technologii blockchain. Piąta dyrektywa to również wstęp do kolejnych etapów legislacji branży krypto, jak np. wprowadzenie przepisów podatkowych czy regulujących obrót kryptowalutami. Takie działania sprawią, że więcej instytucji finansowych będzie chciało inwestować w ten rynek, a to z kolei powinno być mocnym czynnikiem determinującym rozwój branży i firm.

Jak widać, za rozwój technologii blockchain zapłacimy naszą prywatnością.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności