Dyrektor blockchainowej firmy stracił rządowe BTC grając na dźwigni x100

2021-04-10 Bitcoin

W przestrzeni kryptowalutowej nadal występuje wiele nielegalnych działań wynikających z braku nadzoru regulacyjnego i przepisów. Niedawno dyrektor ds. marketingu w […]

W przestrzeni kryptowalutowej nadal występuje wiele nielegalnych działań wynikających z braku nadzoru regulacyjnego i przepisów. Niedawno dyrektor ds. marketingu w firmie zajmującej się bezpieczeństwem blockchain został oskarżony o defraudację. Próbował on wykorzystać rząd do nielegalnego handlu bitcoinem.

Rządowe pieniądze na dźwigni x100

Według raportu lokalnych mediów, firma Beosin zajmująca się bezpieczeństwem blockchain stała się ostatnio centrum poważnych kontrowersji. Jej dyrektor ds. marketingu, Gao Ziyang, został zatrzymany i oskarżony o sprzeniewierzenie państwowych aktywów.

Ziyang wykorzystywał fundusze rządowe do bezskutecznego shortowania Bitcoina (BTC). To spowodowało masową likwidację ponad 300 milionów renminbi, czyli 45 milionów dolarów.

Powszechnie określany jako Lianan Tech, Beosin utrzymywał kontakty z chińskimi władzami, a także pomagał im w prowadzeniu dochodzeń w sprawie scamów. Po zajęciu części funduszy w zeszłym roku, Beosin był odpowiedzialny za ich przechowywanie, sprzedaż i zwrot do skarbu państwa.

Jednak zamiast sprzedać te aktywa, Gao pod koniec sierpnia otworzył pozycję short. Bitcoin kosztował wtedy około 12 000 USD. Gao miał nadzieje na pomnożenie pozycji dla osobistego zysku.

Władze odpowiedzialne za dochodzenie zauważyły, że zapisy z giełdy kryptowalutowej OKEx pokazują, że pozycja rozpoczęła się przy użyciu dźwigni 10x. Następnie wzrosła do 100x i ostatecznie doszło do likwidacji. Jak na razie wiarygodność Beosin jako firmy zajmującej się bezpieczeństwem blockchain w Chinach pozostaje wątpliwa.

Przestępstwa kryptowalutowe

Beosin nie jest jedyną firmą, która zaangażowała się w podobne działania. W zeszłym miesiącu oskarżono dużą rosyjską firmę miningową Cryptouniverse. Jeden z jej klientów twierdził, że firma sprzeniewierzyła jego sprzęt do wydobywania kryptowalut i wydobyte przez niego monety o wartości 25 milionów rubli (340 000 USD).

Wcześniej skazano mężczyzne z San Francisco na karę więzienia wraz z 4,4 mln dolarów restytucji za oszustwo ICO. Oskarżony zdefraudował całą gotówkę i kryptowaluty klienta. Podawał się jednak za eksperta i doradcę ICO.

Pomimo tych działań, odnotowano, że przestępstwa kryptowalutowe znacznie spadły w ostatnich latach. Raport od Chainalysis zauważył, że przychody generowane z przestępstw kryptowalutowych spadły w 2020 roku o ponad 5 miliardów dolarów.

Tagi
Beosin Chiny cyberprzestępczość dźwignia rząd

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.