Bitcoin

Dwa fundusze BlackRock zainwestują w Bitcoina

Największy na świecie menedżer aktywów – BlackRock, zezwolił dwóm swoim największym funduszom na inwestycje w instrumenty pochodne Bitcoina. Firma zarządza […]

Data publikacji: 22 stycznia 2021

bitbay

Największy na świecie menedżer aktywów – BlackRock, zezwolił dwóm swoim największym funduszom na inwestycje w instrumenty pochodne Bitcoina. Firma zarządza aktywami o wartości ponad 8 bilionów dolarów.

Akta SEC ujawniają szczegóły

Spółka łożyła ostatnio wniosek do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Z dokumentów prospektowych wynika, że BlackRock dodał kontrakty terminowe Bitcoina do produktów pochodnych, w które mogą inwestować dwa z jego największych funduszy. Teraz, BlackRock Funds V i BlackRock Global Allocation Fund Inc. mogą inwestować w indeksy, stopy procentowe, wydarzenia kredytowe, towary i waluty. Firma napisała:

Jedynymi kontraktami futures, w które mogą inwestować Fundusze, są kontrakty bitcoin futures rozliczane w środkach pieniężnych, będące przedmiotem obrotu na giełdach towarowych zarejestrowanych w CFTC.

Spółka wymieniła również pewne ryzyka związane z zaangażowaniem w sektor kryptowalut. Wśród nich znalazły się zmiany regulacyjne, brak płynności i problemy z wyceną. Stwierdziła również, że kontrakty terminowe na Bitcoinie są stosunkowo nowe i nie są tak płynne jak inne rynki terminowe.

Podejmowanie powolnych i ostrożnych kroków

BlackRock przyznał również, że giełdy kryptowalut wielokrotnie doświadczały problemów operacyjnych i technicznych, które powodowały, że ceny aktywów osiągały niebotyczne liczby. Ponadto Bitcoin był również przedmiotem manipulacji i oszustw, które mogą mieć negatywny wpływ na wyniki jego funduszy.

Chicago Mercantile Exchange (CME) jest jedynym regulowanym rynkiem oferującym kontrakty terminowe na Bitcoinie rozliczane w gotówce. Podobną ofertę instrumentów pochodnych oferowała też Cboe w latach 2017-2019, jednak od tego czasu zdążyła zakończyć działalność na tym rynku. Bakkt, który jest własnością Intercontinental Exchange, również prowadzi obrót kontraktami terminowymi na Bitcoinie, ale jego oferta jest rozliczana fizycznie.

Larry Fink, CEO BlackRock, wyraził byczy sentyment w stosunku do Bitcoina około miesiąc temu. Powiedział wtedy, że Bitcoin może zastąpić złoto, jednak dodał również, że rosnąca popularność kryptowaluty ma wpływ na dolara amerykańskiego.

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion