Drugie spotkanie w Ministerstwie Cyfryzacji. Powstanie grupa robocza do spraw Bitcoin/Blockchain

Prawo i polityka

11 lipca odbyło się drugie już spotkanie w Ministerstwie Cyfryzacji poświęcone cyfrowym walutom i technologii Blockchain.   11 lipca odbyło […]

11 lipca odbyło się drugie już spotkanie w Ministerstwie Cyfryzacji poświęcone cyfrowym walutom i technologii Blockchain.

 

11 lipca odbyło się drugie już spotkanie w Ministerstwie Cyfryzacji poświęcone cyfrowym walutom i technologii Blockchain.

 

Pierwsze spotkanie przedstawicieli środowiska bitcoinowego z Panią Minister Anną Streżyńską z 23 maja tego roku miało charakter informacyjno-poznawczy. Przedstawiono na nim ideę i zasady działania kryptowalut ze szczególnym uwzględnieniem tej największej i najpopularniejszej na świecie jaką jest Bitcoin, oraz stojącej za nim technologii Blockchain.

 

Obie strony (rządowo administracyjna i środowiska bitcoinowego) wstępnie przedstawiły wówczas swoje opinie i stanowiska dotyczące roli jaką mają szansę odegrać cyfrowe waluty i stojąca za nimi technologia łańcucha bloków w gospodarce naszego kraju.

 

Atmosfera i merytoryczna strona poprzedniego spotkania była na tyle dobra, że Pani Minister Anna Streżyńska postanowiła kontynuować wspólne konsultacje.

 

Wczorajsze rozmowy miały już charakter bardziej praktyczny i merytoryczny. W spotkaniu z przedstawicielami rządu, tak jak poprzednio uczestniczyli przedstawiciele polskich firm bitcoinowych i blockchainowych, miłośnicy kryptowalut oraz prawnicy zajmujący się tematyką Bitcoin/Blockchain.

 

Na początku z ramienia ministerstwa Pan Tomasz Kibil – dyrektor Ernst & Young Polska, zaprezentował ogólne cele i założenia prac wspólnego zespołu do spraw technologii Blockchain i walut cyfrowych.

 

Ustalono, że powstaną grupy robocze do spraw kryptowalut i technologii Blockchain pod przewodnictwem dr Krzysztofa Piecha i Tomasza Kibil z Ernst&Young. Grupy składać się będą głównie z przedstawicieli społeczności bitcoinowej, w tym prawników zajmujących się tematyką kryptowalut.

 

Dwie kolejne prezentacje autorstwa dr Krzysztofa Piecha z SGH i Jacka Czarneckiego z kancelarii pracowniczej „Wardyński i Wspólnicy” dotyczyły aspektów prawnych i problemów z jakimi borykają się polskie firmy i startupy z podejściem legislatury, administracji i sfery bankowej.

 

Dr Krzysztof Piech zarysował również historię rozwoju i osiągnięcia biznesowe polskiego środowiska cyfrowych walut, zwłaszcza Bitcoina. Pojawiły się pozytywne przykłady światowych rozwiązań prawo gospodarczych, które warte są naśladowania w naszym kraju.

 

Pan Jacek Czarnecki w swojej prezentacji zwrócił uwagę na problemy podatkowo-prawne, jakie wciąż nie doczekały się rozwiązania na szczeblu tak europejskim jak i krajowym. Wskazał jednocześnie na pewne posunięcia Unii Europejskiej, które mogą wpłynąć na prawodawstwo krajów członkowskich.

 

Unia Europejska jak i wiele państw nie tylko z naszego kontynentu starają się od pewnego czasu znaleźć równowagę pomiędzy ochroną klientów, zapewnieniem należytych interesów państwu, jak i zaoferowania biznesom z branży cyfrowych walut odpowiedniego pola prawnego do prowadzenia swojej działalność.

 

Nie zabrakło oczywiście ciekawych dyskusji. Głos między innymi zabierali dr hab. Konrad Zacharzewski i dr Michał Polasik z UMK oraz Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin, a także przedstawiciel IBM Polska Pan Maciej Jędrzejczyk.

 

W podsumowaniu Pani Minister Anna Streżyńska zapowiedziała, że dalsze prace nad wspólnym wdrożeniem korzystnych rozwiązań będą prowadzone w tak zwanym „strumieniu do spraw blockchaina i walut cyfrowych”. Całość firmowana będzie projektem Ministerstwa Cyfryzacji „Od Polski papierowej do Cyfrowej”.

 

W ciągu kilku najbliższych tygodni zbierze się grupa robocza (w późniejszym terminie podzielona na specjalizacje) w celu rozpoczęcia prac nad dostosowaniem polskiego prawa do technologii kryptowalut i blockchain. Niewątpliwie powołanie grupy składającej się ze społeczności bitcoinowej jest świetnym i dość unikatowym posunięciem nawet w skali światowej. Ministerstwo cyfryzacji z Panią Anną Streżyńską na czele jest dobrym przykładem jak powinno funkcjonować „przyjazne państwo”, umożliwiając zainteresowanej grupie uczestniczyć w tworzeniu nowego prawa, które będzie jej dotyczyć.

 

 

Tagi
Anna Streżyńska Ministerstwo Cyfryzacji Polska prawo regulacje

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.