za
Gary Gensler defi

Chainalysis: DEXy wygrywają z CEXami pod względem przepływów on-chain

Zdecentralizowane giełdy (DEX) mają swoje zalety (nieograniczona liczba par handlowych) i wady (dość mało intuicyjna obsługa) w porównaniu z giełdami scentralizowanymi. Mimo to, jak wynika z najnowszych danych ich popularność wciąż rośnie.

DEX vs CEX

Od kwietnia 2021 r. do kwietnia 2022 r. użytkownicy Web 3 przesłali 224 miliardy dolarów wartości on-chain do DEXów. Jest to wynik znacznie wyższy niż w przypadku giełd scentralizowanych, takich jak np. Coinbase. Według Chainlisys, CEXy w tym samym okresie przetworzyły łącznie 175 miliardów dolarów.

Chociaż liczby te nie mówią o wolumenie handlu, podkreślają, że DEXy stanowią realną alternatywę dla CEXów. Niemniej jednak przejście na zdecentralizowany model rodzi obawy co do tego, w jaki sposób ten szybko rozwijający się sektor kryptowalut zostanie uregulowany. Zdecentralizowane giełdy są “samowykonalne” i całkowicie pozbawione są elementu ludzkiego, który występuje w giełdach scentralizowanych. Oznacza to, że są trudniejsze do uregulowania.

Ekonomista z Chainalysis – Ethan McMahon, powiedział portalowi CoinDesk, że przejście od CEX-ów do DEX-ów rozpoczęło się w 2020 roku podczas lata DeFi i trwało przez boom NFT w 2021 roku. Według raportu, DEX-y po raz pierwszy osiągnęły 50% udziału w rynku we wrześniu 2020 roku. W czerwcu 2021 roku liczba ta osiągnęła rekordowy poziom 80%.

Zapytany o przyszłą dominację DEXów, McMahon powiedział, że regulacje prawdopodobnie odegrają rolę w tych liczbach.

Chociaż zdecentralizowane giełdy nie są scentralizowane i oferują szerszy zakres par walutowych, to według McMahona nie są one tak łatwe w użyciu i nie oferują takiej samej pewności regulacyjnej jak giełdy scentralizowane. Jeśli DEX-y nadal będą zyskiwały na popularności, może dojść do zmiany przepisów. Z kolei “jeśli regulacja będzie stanowić przeszkodę, może to spowodować zmniejszenie udziału w rynku”.

dex defi

TVL DeFi

Ostatnie załamanie na rynku kryptowalut zaszkodziło nie tylko nastrojom inwestorów detalicznych, ale także przestrzeni zdecentralizowanych finansów. WedługDeFi Llama, całkowita wartość zablokowana w różnych protokołach DeFi spadła do poziomów ostatni raz widzianych w czerwcu 2021 roku.

TVL w dniu 21 maja spadł do 140 miliardów dolarów. Oznaczało to spadek o ponad 50% od początku roku. Aktualnie wartość ta jest jeszcze niższa i wynosi zaledwie 110 mld USD.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności