za
Kryptowaluty - Dlaczego jeden bitcoin wart będzie milion dolarów?

Liczba krajów, które zdelegalizowały bitcoina podwoiła się w ciągu 3 lat

2022-01-10
Regulacje
1,5% dla maluszka

Rynek kryptowalut to coraz bardziej dynamicznie rozwijający się sektor. Doszedł już do tego momentu, że państwa nie mogą się wyłącznie mu przyglądać z boku. Wiele krajów na świecie zastanawia się obecnie nad przyjęciem bitcoina (BTC) i innych kryptowalut do standardowego obiegu, lub ograniczeniem prawnym ich stosowania.

Niestety, tylko w ciągu ostatnich trzech lat, liczba państw które całkowicie lub częściowo zakazały bitcoina, wzrosła ponad dwukrotnie. Tak przynajmniej wynika z ostatniego badania przeprowadzonego przez Bibliotekę Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Badanie przedstawia listę krajów na te, które uchwaliły środki regulacyjne pozwalające na ich użycie i te, które zakazały ich stosowania. Zakazy dzielą się na dwa rodzaje: “bezwzględne” i “domniemane”.

Jak wynika z analizy, do listopada 2021 r. dziewięć rządów zawetowało lub zakazało wszelkiej działalności komercyjnej związanej z wykorzystaniem cyfrowych aktywów. Wśród tych krajów są Chiny, Algieria, Maroko, Tunezja, Egipt, Irak, Nepal, Katar i Oman. To właśnie one wprowadziły całkowity zakaz używania bitcoina

Warto zauważyć, że w 2018 r. osiem jurysdykcji bezwzględnie zakazywało kryptowalut, a piętnaście zakazało ich w sposób domniemany. W aktualizacji z listopada 2021 r. wymieniono odpowiednio dziewięć państw i 42 jurysdykcje.

Czym są przepisy bezwzględne?

Bezwzględne regulacje są opisywane jako “całkowite weto nad wykorzystaniem kryptowalut w jakiejkolwiek formie”. Występują wtedy, gdy przepisy definiują ich użycie jako przestępstwo.

Jednak przepisy o charakterze “domniemanym” to takie, które zabraniają korporacjom i instytucjom finansowym stosowania kryptowalut. Nie zakazują jednak ludziom ich posiadania.

Należy podkreślić, że w tym samym okresie czasu, niektóre kraje zaczęły też przyjmować kryptowaluty. Przykładem może być chociażby Salwador. W tym państwie Ameryki Środkowej we wrześniu 2021 r. zatwierdzono przepisy, które uznały BTC za prawny środek płatniczy. Postępy w tym zakresie czynią również inne kraje Ameryki Łacińskiej, takie jak chociażby Paragwaj czy Kostaryka.

Dodatkowo, raport przedstawia listę krajów, które, choć nie zabraniają korzystania z kryptowalut, to wprowadziły przepisy w zakresie opodatkowania i przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML). Na liście tej znajdują się 103 kraje.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności