za
deficyt dolar

Deficyt budżetowy w USA “nigdy” nie spadnie już poniżej 1 bln USD

2020-01-26
Ciekawostki
European Halving Party 2024

Średni deficyt budżetowy w Stanach Zjednoczonych „nigdy” nie będzie już w przyszłości mniejszy niż 1 bilion USD rocznie lub 4,5 proc. PKB. To bardzo niepokojące dane dla globalnej gospodarki.

Deficyt wyniesie minimum 1 bln USD

Statystyki opracowane przez Kongresowe Biuro Budżetowe Stanów Zjednoczonych (CBO) i udostępnione przez Travisa Klinga, zarządzającego funduszem kryptowalutowym, 21 stycznia, pokazują, że roczny deficyt w USA wyniesie aż 12,2 bln USD w 2020 roku.

Przyszłość finansów USA

deficyt1 bilion USD to ponad sześciokrotność kapitalizacji rynkowej Bitcoina (BTC) i czterokrotność kapitalizacji rynkowej wszystkich kryptowalut łącznie wziętych. Pokazuje to, jak mały jest nadal rynek cyfrowych walut, jaki ma potencjał, ale też to w jakich tarapatach mogą być za jakiś czas niemal wszyscy Amerykanie.

Deficyt nie jest jednak jedynym niepokojącym aspektem polityki gospodarczej USA, który pojawił się w ostatnich miesiącach. Pod koniec ubiegłego roku okazało się, że całkowite zadłużenie kraju jest obecnie wyższe niż kiedykolwiek wcześniej i wynosi aż 23 biliony dolarów. Jednocześnie całkowite zadłużenie świata wynosi 255 bilionów dolarów – w przeliczeniu to 12,1 miliona dolarów na każdego Bitcoina.

Mówiąc najprościej, deficyty budżetowe występują, gdy wartość wydatków danego kraju przekracza wartość jego dochodów. Generowanie deficytu to trochę życie na kredyt. Jak zauważa Kling, rządy mogą jeszcze dziś używać walut fiat do zakrycia tego zadłużenia. Jest to realne poprzez zwiększanie podaży pieniądza, co jednak prowadzi do inflacji. USA zresztą wybrały tę drogę. W okresie Nowego Roku Rezerwa Federalna zwiększyła podaż dolara o 425 miliardów dolarów.

Drukowanie fiatów

Proces dodruku walut fiat ma swoje korzenie w ekonomii keynesowskiej, która niejako upoważnia państwa i ich banki centralne do zarządzania podażą pieniądza, zamiast pozwalać rynkowi decydować o cenach towarów i usług. Ogranicza to wolny rynek.

Taki układ władzy stwarza problem znany jako „Impossible Trinity” – utrudnia osiągnięcie wolnych przepływów kapitału, stałych kursów wymiany walut i prowadzenie niezależnej polityki pieniężnej. Niestety dla polityków oznacza coś zgoła innego – możliwość prowadzenia hojnej polityki socjalnej i niemal stałe zadłużanie budżetu państwa.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności