Bitcoin

Debata o regulacji kryptowalut MIT: 3 ekspertów, każdy z innym zdaniem

Trzech kryptowalutowych ekspertów wyraziło rozbieżne opinie na temat amerykańskich regulacji rynku cyfrowych walut w czasie panelu, który zorganizowano 2 maja […]

Data publikacji: 4 maja 2019

bitbay

Trzech kryptowalutowych ekspertów wyraziło rozbieżne opinie na temat amerykańskich regulacji rynku cyfrowych walut w czasie panelu, który zorganizowano 2 maja podczas wydarzenia Business of Blockchain Massachusetts Institute of Technology.

Prezes koalicji „Blockchain Wyoming” Caitlin Long argumentowała, że aktywa cyfrowe są własnością i dlatego powinny być regulowane na poziomie całego państwa, a nie poszczególnych stanów, jak ma to miejsce dzisiaj. Jest to stanowisko zbieżne z opinią Andrew Yanga, przedsiębiorcy, który kandyduje na prezydenta USA. Ponadto Long pochwaliła staranność ekspertów ze stanu Wyoming w kwestii wyjaśnianie wielu nieścisłości prawnych w obszarze kryptowalut.

Kontrowersje

Opinia Long wzbudziła jednak pewne kontrowersje. Peter Van Valkenburgh, dyrektor ds. badań w Coin Center, nie zgodził się z jej wizją. Sam uważa, że regulacje na poziomie państwa stanowią niedogodność dla firm i konsumentów.

Z kolei Gary Gensler, były przewodniczący Commodity Futures Trading Commission i obecny wykładowca MIT, opowiedział się za regulacjami federalnymi dotyczącymi giełd kryptowalut:

„Po pierwsze, myślę, że potrzebujemy ochrony inwestorów na giełdach kryptowalut, a po drugie, w kwestii prania pieniędzy, w tej chwili giełdy kryptowalut muszą się rejestrować w każdym stanie, w którym działają (…).”

Long dodała, że długo preferowano poddawanie takich organizacji regulacjom państwowym, „ponieważ aktywa cyfrowe są własnością, a historycznie było to zadaniem państw”. Zapytana, co odróżnia pracę amerykańskiej giełdy kryptograficznej Coinbase od PayPal i innych firm regulowanych przez rząd centralny, odpowiedziała:

„Nie obsługują dolarów”.

Kiedy Gensler zasugerował, że giełdy kryptowalut powinny działać zgodne z ustawą o tajemnicy bankowej, Long odpowiedziała, że spodziewa się, że przepis ten zostanie zniesiony następnym razem, gdy zostanie zakwestionowany.

Wyoming wzorem dla innych stanów

W stanie Wyoming tradycyjnie stosuje się podejście związane z niskim opodatkowaniem i minimalnym poziomem regulacji. W styczniu stan przyjął dwa nowe projekty ustaw mających na celu stworzenie otoczenia regulacyjnego sprzyjającego kryptowalutom i innowacjom w przestrzeni blockchain.

Temat regulacji kryptowalut w USA staje się powoli kwestią polityczną. O potrzebie wsparcia tego rynku mówi wspomniany Andrew Yang czy coraz większa liczba amerykańskich polityków.

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion