za
Dash recenzja

Kryptowaluty na 2020: Dash (DASH) + wprowadzenie do projektu

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Dash, podobnie jak Bitcoin, to projekt skupiający wokół siebie mocną społeczność, która ma dużo do powiedzenia w kwestiach jego rozwoju. Na oficjalnej stronie, projekt opisywany jest jako rewolucyjna metoda płatności. Jego główny slogan to: “Twoje pieniądze, Twoja decyzja”, kwitujący tanie i szybkie przelewy w dowolne miejsce, które dodatkowo mogą być anonimowe.

Krótka historia i obecny stan projektu Dash

Pierwotnie Dash nosił nazwę Xcoin, następnie zmieniono ją na Darkcoin. Silnie kojarzyło się to z anonimowością, lecz również z dark webem. Aby zerwać z tymi skojarzeniami postanowiono zmienić nazwę na Dash, co z angielskiego oznacza “pęd” lub “szybkość”. Znacznie bardziej pasuje ona do systemu transakcyjnego oferującego tanie, szybkie i anonimowe przelewy, z którego w założeniu mają korzystać przeciętni ludzie, na globalną skalę.

Dash aspiruje do stania się globalnym systemem transakcyjnym oraz operatorem przelewów czy chociażby płatności bezgotówkowych w punktach sprzedaży. Możemy zapłacić DASH (pisane wielkimi literami oznacza nazwę kryptowaluty, która jest taka sama jak przydomek projektu) za różnego rodzaju produkty i usługi już w ponad 4800 punktach i serwisach.

Społeczność Dasha zlokalizowana jest głównie w USA i Europie, choć ostatnio szybko zyskuje on na popularność również w krajach z utrudnionym dostępem do bankowości lub wysoką inflacją. Przyrost społeczności projektu można zaobserwować w krajach Ameryki Południowej.

Na dzień pisania artykułu, w sieci Dash znajduje się już ponad 4600 pełnych węzłów, zapewniających bezpieczeństwo oraz wzbogacających ją o nowe funkcjonalności, takie jak natychmiastowe, a także anonimowe przelewy. Świadczy to również o dużym na tle innych projektów współczynniku decentralizacji sieci.

Obecnie Dash skupia się na przedstawianiu się jako prosta, szybka i ekonomiczna metoda płatności, dostępna na co dzień. Na główniej stronie projektu możemy przeczytać:

“Dash daje możliwość przesyłania pieniędzy w sposób, jaki uznasz za stosowny. Kup kawę, opłać swój rachunek telefoniczny lub podziel rachunek z przyjaciółmi. Za pomocą Dash możesz natychmiastowo dokonywać płatności dokądkolwiek, komukolwiek, za mniej niż grosz.”

Zespół Dash

Wymienimy jedynie najważniejszych członków zespołu Dash, gdyż projekt posiada otwarty kod źródłowy (co również świadczy o jego transparentności) i nie sposób wymienić wszystkich programistów, którzy wsparli rozwój platformy.

Twórcą Dasha jest Evan Duffield, który zaczął pracę w 2014 z wizją stworzenia DAO. Do 2017 roku był CEO projektu, jednakże obecnie pozostaje na czynnej pozycji strategicznego doradcy.

Ryan Taylor, wywodzący się z branży funduszy hedgingowych jest obecnym CEO projektu.

Na pozycji COO zasiada Robert Wiecko, który swoje doświadczenie zdobył pracując m.in. w Hewlett Packard Enterprise.

Bob Carroll obecnie pełni rolę CTO w Dash. Znany ze środowiska uniwersyteckiego oraz pracy w Informix Software, North America Systems Engineers, a także Everspring.

Glenn Austin pełni rolę CFO w Dash. Wcześniej pracował dla takich instytucji jak UBS, Morgan Stanley, czy CitiGroup.

Mimo, że Amanda B. Johnson nie jest wymieniana w ścisłym zespole na stronie Dasha, warto zaznaczyć jej wpływ na rozwój projektu. Amanda to publicystka i prezenterka, która odegrała niebagatelną rolę dla marketingu platformy.

Pełną listę członków zespołu Dash znajdziesz tutaj: https://www.dash.org/team/ 

Co wyróżnia Dash?

Protokół Dash jest oparty o hybrydę PoS oraz PoW. Dodatkowo sieć wzmacniają Masternody, czyli pełne węzły wzbogacające system o nowe funkcjonalności. Aby utworzyć MN w sieci Dash potrzebujemy zdeponować 1000 DASH na portfelu ze stałym łączem internetowym. Dla posiadaczy MN trafia 45% nagrody za blok. Masternody w sieci Dash zwiększają stabilność sieci oraz zapewniają jej nowe funkcje. Oprócz pasywnego zarabiania 45% nagrody z nowo wykopanych bloków (dzielone pomiędzy wszystkie MN), operatorzy Masternodów mogą głosować nad zmianami w sieci Dash. W ten sposób projekt rozdziela wydobycie kryptowaluty od jej zarządzania (co w wielu sieciach jest tożsame, gdyż moc obliczeniowa = decyzyjność). Warto na tym etapie dodać, że Dash to nie jedynie system transakcyjny ale również DAO, gdzie społeczność ma duży wpływ na dalsze losy projektu.

Wspominaliśmy, że Masternody wzbogacają Dash o nowe funkcjonalności. Poniżej wyjaśniamy, co dokładnie dają one sieci transakcyjnej, jak i społeczności:

PrivateSend

To możliwość anonimowych przelewów inspirowanych gotówką czy monetami, których poszczególne sztuki wydają się być jednakowe i wymienne 1:1 (przez co trudne do namierzenia). Usługa PrivateSend jest wbudowana w portfel Dash i jej obsługa jest prosta w użyciu. Dzięki tej funkcji, wysyłane przez nas kryptowaluty są mieszane z innymi transakcjami (miksowanych jest ze sobą do 3 transakcji), dzięki czemu trudno określić źródło ich pochodzenia. Zapewnia to anonimowość wszystkim użytkowaniom sieci Dash.

InstantSend

Ta funkcjonalność pozwala użytkownikom na wysyłanie natychmiastowych transakcji bez możliwości charge back (obciążenia zwrotnego). Jest to idealne rozwiązanie dla kupujących, którzy w kilka sekund zapłacą za towar lub usługę, a także dla sprzedawców, którzy natychmiastowo otrzymają nieodwracalną zapłatę.

Specyfikacja techniczna Dash

Maksymalna ilość monet: 18 900 000

Zmniejszenie podaży: emisja zmniejsza się o ok. 7% rocznie

System emisji Dash różni się od większości kryptowalut, gdzie podaż (nagroda za blok) jest zmniejszana o połowę, co określony czas. Zamiast tego, podaż Dasha zmienia się co roku o ok. 7%. 45% nagrody z nowego bloku trafia do Mansternodów, 45% do górników, a pozostałe 10% jest przydzielane do budżetu dedykowanego rozwojowi projektu.

Pierwszy blok: 19 stycznia 2014

Średni czas pomiędzy blokami: 2 min 39 s

Nagroda za nowy blok: 3,34 DASH

Rozmiar Blockchain: 13,37 GB

Ilość masternodów: 4600+

Algorytm: x11

X11 to funkcja hashująca wykorzystująca PoW. Została zaprojektowana przez Evana Duffield, twórcę Dasha. Jej pierwotnym założeniem było wyeliminowanie możliwości kopania za pomocą koparek ASIC, aby uczynić sieć bardziej zdecentralizowaną. X11 jest o wiele bardziej złożone niż SHA-256 wykorzystywane w Bitcoinie, gdyż korzysta z aż 11 różnych funkcji hashujących: BLAKE, BLUE MIDNIGHT WISH (BMW), Grøstl, JH, Keccak, Skein, Luffa, CubeHash, SHAvite-3, SIMD, ECHO. Niestety mimo bezpieczeństwa i złożoności X11, nie udało się zapobiec inwazji ASIC-ów, które obecnie potrafią kopać i na tym algorytmie.

Otwarty kod źródłowy: Tak

Co jeszcze warto wiedzieć o projekcie?

Dash powstał dzięki pracy programistów i zorganizowanej społeczności. Doskonałym zabiegiem okazało się przeznaczenie 10% nagrody za blok na fundusz rozwojowy projektu, co jak dotąd wystarcza aby ten prężnie się rozwijał. Dzięki temu Dash nie musiał organizować zbiórki ICO.

Poza zgraną społecznością, projektowi udało się nawiązać solidne współprace z instytucjami finansowymi, takimi jak Wells Fargo czy Western Union, dzięki czemu użytkownicy mogą kupować i sprzedawać DASH bezpośrednio u nich. Prezencja Dash jest również mocno widoczna na rynku legalnych konopi medycznych. Z pomocą DASH zaopatrzymy się w wielu sklepach z medycznymi konopiami na terenie Stanów Zjednoczonych.

Stale powstają ciekawe projekty skupione wokół ekosystemu Dash. Jednym z nich jest Dash Taxi, czyli odpowiednik Ubera czy Bolta, gdzie za przejazd zapłacimy w DASH.

Dash Pay, to rozwinięcie dotychczasowego portfela Dash zaplanowane na 2020 rok. Projektowane jest z myślą o kliencie masowym, co widać po nacisku na prostotę użytkowania. Umożliwiać będzie rejestrację na blockchainie pod dowolną nazwą lub pseudonimem oraz przelewy cyfrowych monet bezpośrednio do listy kontaktów.

W najbliższych miesiącach czeka nas wiele ciekawych wydarzeń związanych z projektem Dash, co może znaleźć również odzwierciedlenie na giełdowych wykresach.

Dash wyróżniony przez Krypto Raport

Dash znalazł się również wśród perspektywicznych projektów na 2020 rok, w materiale autorstwa KryptoRaport. Zapraszamy do obejrzenia materiału.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności