Dbaj o swoje dane dot. konta w banku – nowa akcja Warszawskiego Instytutu Bankowości

Bezpieczeństwo

– Jeżeli odbierzesz telefon od pracownika banku, który nagle zapyta cię o login czy hasło – absolutnie nie podawaj, bo […]

Jeżeli odbierzesz telefon od pracownika banku, który nagle zapyta cię o login czy hasło – absolutnie nie podawaj, bo te dane należą tylko do ciebie i nikt nie ma prawa ich od ciebie wyciągaćostrzega… Katarzyna Pakosińska, która bierze udział w nowej odsłonie kampanii edukacyjnej Warszawskiego Instytutu Bankowości.

Dbaj o swoje dane

– Cyberprzestępczość to już nie tylko spam wysyłany do wszystkich drogą mailową. Teraz cyberprzestępca kombinuje i uderza konkretnie – na przykład w ciebie – ostrzega wszystkich nas w ramach internetowej kampanii edukacyjnej przygotowanej na zlecenie sektora bankowego artystka Katarzyna Pakosińska, którą znamy z Kabaretu Moralnego Niepokoju.

Video jest poświęcone kradzieży danych osobowych przez telefon. To rodzaj dość prymitywnego cyberataku, tzw. SpyWindow. Choć założenia są proste, takie próby kradzieży okazują się bardzo skuteczne i przez to działania te są bardzo groźne.

Cyber-złodzieje chcą przejąć wasze dane do logowania do systemów bankowości internetowej czy mobilnej. By to osiągnąć najczęściej dzwonią do klienta udając przy tym pracownika banku. Nieświadome osoby podają im te informacje.

Bankowcy, na zlecenie których powstaje ta kampania edukacyjna, przestrzegają więc teraz takich klientów przed zbytnią łatwowiernością. W ramach kampanii dodaje się, że kluczem do sukcesu cyberprzestępców jest podatność ofiar na różne metody socjotechniki. „Nieświadoma manipulacji osoba jest w stanie ulec sugestii i pod wpływem emocji popełnia błąd, który umożliwia przestępcom przeprowadzenie skutecznego ataku” – ostrzega narrator video z Pakosińską.

Pakosińska mówi o poważnych sprawach w lekko niepoważnym tonie, ale zna się na rzeczy – tłumaczą pomysłodawcy nowej akcji.

Katarzyna Pakosińska nie jest zresztą jedyną twarzą kampanii, która jest obecnie realizowana w ramach programu „Bankowcy dla Edukacji” we współpracy z Bankowym Centrum Cyberbezpieczeństwa i ponad 20 bankami. Wcześniejsze odcinki zrealizowano przy współudziale popularnych prezenterów telewizyjnych – Beaty Tadli czy Macieja Orłosia.

Sami musicie o siebie zadbać

Pamiętajcie, że to wy jesteście współodpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo w sieci. Tyczy się to zarówno usług bankowych, ale też tych z rynku kryptowalut.

Tagi
cyberbezpieczeństwo cyberprzestępczość dane osobowe hakerzy

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.