za
Czym są funding rates

Czym są funding rates?

Nexo Earn Aplikacja

Termin funding rates dość często pojawia się w terminologii kontraktów futures. Dziś przyjrzymy się temu, co kryje się za tym określeniem.

Czym są funding rates?

Funding rates to okresowe płatności. Dokonywane są na rzecz traderów w pozycjach długich lub krótkich. Wynikają z różnic między cenami na rynku bezterminowych kontraktów futures oraz rynków spot. W zależności od typu otwartej pozycji, traderzy albo otrzymają “finansowanie” lub będą musieli uiścić opłatę.

Funding rates na rynku kryptowalutowym pomagają przeciwdziałać rozbieżnościom w cenach obu rynków. Opłaty skalują się zazwyczaj kilka razy w ciągu dnia. Najczęstszą praktyką w przypadku giełd taka opłata za otwartą pozycję jest pobierana co 8 godzin. Dzieje się tak w przypadku Binance i BitMEX.

Funding rates mają dwa elementy składowe: oprocentowanie i premia.

Oprocentowanie zazwyczaj jest stałe – platforma wyznacza je jako procentową stawkę wartości kazdej pozycji. Ich wartośi zazwyczaj oscylują w granicach kilku dziesiątych procenta.

Premia z kolei jest wartością zmienną. Jej wartość wynika ze wspomnianej rozbieżności między różnicą cenową rynku bezterminowych kontraktów futures, a ceną spot. W dużym uproszczeniu – wysoki spread między rynkami powoduje wzrost wartości premii, natomiast niska premia wskazuje na stosunkowo niski spread między dwoma cenami. Funding rates w okresach wysokiej zmienności cenowej potrafią kształtować się w dynamiczny sposób.

Jak wygląda proces opłaty? Kiedy stawna funding rate jest pozytywna, cena na kontraktach futures jest wyższa niż na tradycyjnym rynku – wtedy traderzy pozycji długich “spłacają” pozycja krótkie.

Jak pisaliśmy wcześniej, opłata pobierana jest na giełdach najczęściej co 8 godzin. Ciekawą alternatywę, która jednocześnie wynika z odstąpienia od orderbooka oferuje Geco.one. W tym przypadku opłata jest pobierana od otwartej pozycji jedynie raz na 24 godziny.

Jak ten proces wpływa na traderów?

Funding rates mogą mieć ogromny wpływ na ostateczny performance tradera. Przy stosowaniu wysokiej dźwigni, inwestor opłacającyc funding rate może ponieść stratę, która w konsekwencji doprowadzi nawet do likwidacji jego pozycji (pomimo inwestowania na stosunkowo stabilnym rynku). Z drugiej jednak strony zbieranie finansowania może być zyskowne na rynkach o ograniczonym zasięgu. Traderzy często monitorują funding rates i uwzględniająich mechanizm w swoich strategiach inwestycyjnych.

Przede wszystkim jednak funding rates mają zachęcić traderów do zajmowania pozycji, które utrzymują kontrakty futures w tym samym horyzoncie cenowym co rynki spot.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Ekonomista, aktor i prezenter. Związany z branżą kryptowalutową od 2017 roku. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi projektami kryptowalutowymi. Robi dla nich reklamy, kreacje video, content, a także doradza w kwestii strategii komunikacji. Uwielbia przeglądać środowiskowe dramy na X - najchętniej do porannej kawki i partyjki w szachy.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności