za
potencjał NFT walka z podróbkami

Czy wystarczająco wykorzystujemy potencjał NFT? Front walki z podróbkami

2021-04-28
Dla wnikliwych
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Podrabianie, piractwo i naruszenie praw autorskich to duże problemy w świecie cyfrowym. Czy przekształcenie produktów w tokeny niewymienne może pomóc w ich rozwiązaniu? Jaki jest faktyczny potencjał NFT?

Walka z podróbkami?

Od wybuchu popularności w 2021 r. w mainstreamowych mediach, niewymienne tokeny NFT stały się jednym z głównych narzędzi napędzających sztukę cyfrową.

Mimo tego że same w sobie są czymś wielce rewolucyjnym, wielu entuzjastów kryptowalut uważa, że ​​branża wykorzystuje mały procent potencjału NFT. Według nich tokeny mają znacznie więcej zastosowania.

CryptoPunk NFTs Will be Auctioned by Christie's Next Month - CoinDesk
Cryptopunks – pionierzy cyfrowej sztuki na blockchainie

Jednym z największych wyzwań podczas sprzedaży w erze Internetu jest potwierdzenie autentyczności zakupionych dóbr. W ostatnich latach kilka luksusowych marek badało, czy technologia blockchain może pomóc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się tzw. podróbek. Jak napisał dziennikarz Tim Phillips w swojej książce “Knockoff: The Deadly Trade in Counterfeit Goods” – Można wyprodukować podróbkę praktycznie czegokolwiek… łącznie z lekami na receptę i częściami samochodowymi.

Niestety, wspomniany problem nie ogranicza się do produktów fizycznych. Branże cyfrowe również mają przed sobą wiele wyzwań, z którymi muszą się borykać. Biorąc pod uwagę jak łatwo informacje mogą być rozpowszechniane w internecie, twórcy walczą o ochronę swoich praw autorskich na porządku dziennym. Fotografie (których licencja może kosztować tysiące dolarów) mogą być kopiowane i rozpowszechniane przez każdego za pomocą kilku kliknięć – bez większych konsekwencji.

Chociaż pojawienie się usług streamingowych pomogło w rozwiązaniu niektórych obaw związanych z piractwem – nie jest to rozwiązanie permanentne. Według obliczeń Global Innovation Policy Center, w 2019 r. nielegalne wyświetlenia filmów i programów telewizyjnych skutkowały stratą przychodów w wysokości 29,2 miliarda dolarów, w samych Stanach Zjednoczonych.

Takim samym problemem pozostaje również piractwo komputerowe. Bezpłatne wersje oprogramowania firm takich jak np: Microsoft i Adobe krążą po najciemniejszych zakątkach internetu. Pozbawia to dochodów potrzebnych do rozwoju ich twórców oraz wiąże się z kosztami dla użytkowników. Wspomniane wcześniej pliki w wielu przypadkach mogą być dodawane do złośliwych oprogramowań.

W tym całym chaosie narażeni są również influencerzy i artyści. Stając do walki, sprzeciwiają się zachowaniu innych użytkowników social mediów, którzy dopuszczają się “kradzieży” ich prac.

Potencjał NFT

Znalezienie rozwiązania problemu piractwa i podrabiania równie dobrze może zająć kilka pokoleń. Jednak w miarę jak nasz świat cyfryzuje się, NFT mogą służyć jako cenna broń w walce o zagwarantowanie autentyczności dzieł sztuki. Wielu przestrzegających prawa konsumentów prędzej czy później zetknie się z fałszywymi produktami i nielegalnymi treściami nawet o tym nie wiedząc. Wiele systemów zakupów online nie zapewnia klientom wyraźnego dowodu własności. Co, z kolei może wywołać efekt domina, jeśli dana osoba będzie chciała w przyszłości sprzedać przedmiot komuś innemu.

NFT mogą skutecznie potwierdzać autentyczność danego dobra na blockchainie. W zamkniętych środowiskach cyfrowych, takich jak gry online NFT mogą skutecznie ułatwić monetyzację i multiplatformowość dóbr takich jak unikalne skórki i przedmioty. Nieco inaczej wygląda to jednak w przypadku rynku cyfrowych dzieł sztuki. O ile w przypadku dóbr materialnych łatwo jest utrzymywać bezpośrednią kontrolę nad procesem certyfikacji towarów, o tyle trudniej wygląda to w przypadku sztuki cyfrowej. Możemy potwierdzić autentyczność dzieła jako NFT, jednak co w przypadku tworzenia idealnej kopii tego dzieła i jego tokenizacji na innej, lub nawet tej samej, platformie. To wyzwanie, z którym NFT w przestrzeni cyfrowej będą musiały sobie poradzić.

NFT natomiast mogą skutecznie zastąpić scentralizowane serwisy streamingowe – zwłaszcza te w obszarze przemysłu muzycznego. Platformy streamingowe i labele muzyczne skutecznie zmniejszają korzyści, które artyści czerpią ze swojej sztuki. Tokenizacja utworów muzycznych i filmowych jest pierwszym krokiem w stronę eliminacji pośredników pomiędzy widownią i artystą. Dzięki tokenom NFT i odpowiedniej implementacji smart contractów artyści mogliby zdobywać tantiemy za każdą emisję swojego dzieła.

First look at new CSGO skins from Operation Shattered Web update - Dexerto

Polowanie na piratów

Tokeny NFT mogą skutecznie przeciwdziałać kwitnącemu procesowi powstawania podróbek. Każdy twórca ma prawo czerpać korzyści z tytułu wykorzystania swojego dzieła. Niestety współczesna kultura internetowa sprzyja piractwu i nieograniczonemu kopiowaniu treści. Niewymienne tokeny są pierwszym poważnym krokiem na drodze ku zmianie paradygmatu własności w sieci. Na faktyczną zmianę będziemy musieli poczekać jeszcze przez kilka lat, jednak pierwszy klocek domina został już wprawiony w ruch.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Ekonomista, aktor i prezenter. Związany z branżą kryptowalutową od 2017 roku. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi projektami kryptowalutowymi. Robi dla nich reklamy, kreacje video, content, a także doradza w kwestii strategii komunikacji. Uwielbia przeglądać środowiskowe dramy na X - najchętniej do porannej kawki i partyjki w szachy.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności