Bitcoin

Czy soft fork Bitcoina w 2020 roku jest możliwy?

Konsensusowe warstwy nie widziały żadnego soft forka lub hard forka Bitcoina od ponad dwóch lat. Ostatnią modyfikacją był Segregated Witness […]

Data publikacji: 18 stycznia 2020

bitbay

Konsensusowe warstwy nie widziały żadnego soft forka lub hard forka Bitcoina od ponad dwóch lat. Ostatnią modyfikacją był Segregated Witness (SegWit), który został aktywowany w sierpniu 2017 roku i ostatnio osiągnął 60% wskaźnik adopcji. Każdy fork, nie ważne czy jest to soft czy hard fork, niesie ze sobą pewne ryzyko. W przypadku soft forka, który jest zmianą w protokole oprogramowania, unieważniane są tylko wcześniej ważne bloki / transakcje. Stare węzły rozpoznają nowe bloki jako prawidłowe, więc soft fork jest kompatybilny wstecz.

Soft fork Bitcoina jest już blisko?

16 stycznia, współtwórca Bitcoin Core i jeden z głównych developerów Bitcoina, Pieter Wuille umieścił na GitHubie prośbę o dodanie 3 BIP-ów. Są to:

bip-schnorr, bip-taproot, bip-tapscript”

W notatce Pietera możemy przeczytać:

„Dodaje 3 punkty BIP, które opisują zasady konsensusu i (podstawowe) działanie portfela dla propozycji Taproot (https://lists.linuxfoundation.org/pipermail/bitcoin-dev/2019-May/016914.html). Odbyło się kilka dyskusji na liście mailowej na temat oryginalnego pomysłu, a konkretnie tej propozycji, w tym te, które spowodowały znaczące zmiany w propozycji. Ponadto odbyła się ustrukturyzowana sesja przeglądowa (https://github.com/ajtowns/taproot-review), w której udział wzięło wielu uczestników, co zaowocowało wieloma komentarzami i ulepszeniami.

Uważam, że nadszedł czas, aby opublikować je jako BIP.

Dostępna jest (nie sprawdzona) implementacja referencyjna (https://github.com/sipa/bitcoin/commits/taproot), którą otworzę jako PR (WIP), gdy tylko będą dostępne numery BIP.”

Oznacza to, że długo oczekiwane zmiany technologiczne w Bitcoinie są „prawie gotowe”.

Czym jest Taproot/Schnorr?

Po raz pierwszy zaprezentowany przez dewelopera Bitcoin Core, Grega Maxwella w styczniu 2018 roku, Taproot oferuje nowy poziom prywatności. Sprawia, że wszystkie transakcje – bez względu na to, jak bardzo są skomplikowane – wyglądają tak samo dla obserwatorów danych sieci blockchain. Kod dodaje to, co  jego zwolennicy nazywają bardzo potrzebną funkcją dla sieci, i niesie ze sobą znaczące implikacje w kwestii skalowania.

Taproot zostanie dołączony do Schnorr, powiązanego uaktualnienia, które ma na celu umożliwienie agregacji podpisów i umożliwienie implementacji Taproot.

Steve Lee, menedżer projektu Square Crypto, przewiduje, że omawiane BIP-y pomogą zaoszczędzić od 30% do 75% na opłatach i przyspieszą dwukrotnie walidację bloku.

Bitcoin opiera się na kryptografii z kluczem publicznym do sprawdzania poprawności transakcji. Obecny algorytm podpisu cyfrowego krzywej eliptycznej ma kilka niedociągnięć. Chodzi o prywatność i zamienność, a soft fork Taproot / Schnorr ma na celu naprawienie go poprzez ukrycie określonych rodzajów płatności przed zewnętrznymi obserwatorami.

Taproot w uproszczeniu

W uproszczeniu, załóżmy że istnieje w sieci transakcja obejmująca hot key, zaufany klucz innej firmy i klucz awaryjny do tworzenia kopii zapasowych w cold wallet (zimnym portfelu). Konwencjonalnie uczestnicy musieliby nadawać wszystkie trzy klucze, a także dwa podpisy użyte do wydania monet.

Proponowane uaktualnienie spowodowałoby jednak agregację tych kluczy w jedną sygnaturę Schnorra, która byłaby następnie używana do sprawdzania poprawności klucza wyjściowego Taproot. Reprezentuje on wszystkie związane z tym złożoności.

W rezultacie obserwatorzy blockchain zobaczyliby po prostu jedno wyjście, nie wiedząc, które dwa klucze zostały wdrożone w celu sprawdzenia transakcji. Zmniejszy to wielkość transakcji, zmniejszy opłaty i poprawi prywatność – stwierdził Lee.

Możesz mieć otwarty lub zamknięty kanał Lightning, prostą płatność między dwojgiem ludzi lub bardzo wyrafinowany inteligentny kontrakt, a one nagle stały się nie do odróżnienia, wydając Bitcoin za pomocą Taproot” – stwierdził.

Taproot otwiera także drzwi do innowacji w zakresie potwierdzeń. Pozwala na skomplikowane układanie podpisów i kluczy oraz eliminuje ograniczenia dotyczące liczby skryptów, które można wykorzystać do wydawania monet.

Korzyści są bardzo wyraźne i przytłaczające i naprawdę nie ma znanych kontrowersji ani obaw” – powiedział Lee.

Implementacja Typescript

Typescript jest językiem programowania stworzonym przez firmę Microsoft jako nadzbiór języka JavaScript.

Umożliwia on nadawanie typów zmiennych w czasie kompilacji programu. W porównania do typowania dynamicznego, zaletami są:

  • możliwość większej optymalizacji
  • oraz możliwość wykrycia większej liczby błędów podczas kompilacji

Wadą jest natomiast konieczność pisania dużej ilości informacji o typach. Problem ten w pewnym stopniu rozwiązuje inferencja typów i polimorfizm.

Kolejną ważną funkcją tego języka jest programowanie obiektowe. Opiera się ono o tworzenie aplikacji w taki sposób aby jak najlepiej odzwierciedlać otaczającą nas rzeczywistość. Model ma oddawać sposób postrzegania świata przez człowieka. Inaczej mówiąc, program ma przedstawiać jabłko jako owoc, a nie jako zieloną lub czerwoną kulę.

Czy soft fork Bitcoina w 2020 roku jest możliwy?

Patrząc z perspektywy progresu prac, rok 2020 wydaje się prawdopodobną datą. Aczkolwiek, jak to zwykle bywa po drodze mogą przytrafić się nieoczekiwane problemy/błędy, a termin może przesunąć się na rok 2021. Znany analityk pracujący dla agencji Digital Assets Research, Lucas Nuzzi, twierdzi, że soft forka Bitcoina możemy spodziewać się w Q4 bieżącego roku.

Cały plan jest bardzo ambitny. Będziemy dla Was relacjonować dalszy rozwój sytuacji z proponowanymi BIP-ami. Kierunek zmian proponowanych przez deweloperów Bitcoina jest bardzo dobry. Miejcie na uwadze bardzo ważny fakt: rozwój Bitcoina nie jest wyścigiem!

Czy w tym roku doczekamy się soft forka na Bitcoinie? Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion