za
central.btc

Czy naprawdę potrzebujemy scentralizowanych giełd Bitcoin?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

 

„To niefortunny rozwój wydarzeń, jednakże było to do przewidzenia.” – komentuje ostatnie zajścia z udziałem giełdy Bitstamp, Cyril Houri, prezes wywodzącej się z Hong Kongu platformy Brawker. Wyraża on przekonanie, iż powinniśmy stopniowo odchodzić od modelu scentralizowanych giełd wymiany walut cyfrowych. Po aferach z udziałem takich giełd jak Mt. Gox czy MintPal, a obecnie nie wyjaśnionej jeszcze sytuacji Bitstampa, przekonanie to może jedynie zyskiwać na powszechności.

 

Kiedy posiadasz tak dużą wartość skoncentrowaną na pojedynczej giełdzie, wiele osób będzie próbowało się do niej dostać, zarówno z zewnątrz jak i z wewnątrz.” – dodaje Houri, przypominając również jak wielką szkodę dla ekosystemu oraz infrastruktury Bitcoina uczyniła afera z udziałem największej niegdyś giełdy wymiany bitcoin, Mt. Gox.

 

Brawker, któremu przewodzi Houri – to zdecentralizowana platforma dająca swoim użytkownikom możliwość nabywania produktów i usług za bitcoiny od internetowych handlowców, którzy nie akceptują tej kryptowaluty. Kiedy jeden z użytkowników za pośrednictwem Brawker‘a składa zamówienie np. w sklepie internetowym, inny użytkownik platformy, pragnący zakupić bitcoiny, opłaca je za pomocą tradycyjnej waluty. Dzięki zastosowaniu technologii Multisig, (zakładającej wykorzystanie więcej niż jednego klucza prywatnego w celu autoryzacji i realizacji transakcji) dochodzi do transakcji wymiany waluty cyfrowej na tradycyjną walutę, a konkretnie na zakupiony za jej pomocą produkt lub też usługę. Wszystko tak naprawdę bez udziału ze strony Brawker’a, który pełni jedynie rolę depozytariusza i rozjemcy w przypadku ewentualnego sporu.

 

Wierzymy, że decentralizacja jest bardzo istotnym elementem w ekonomii Bitcoina. Satoshi Nakamoto stworzył protokół Bitcoina, aby udostępnić sposób na zdecentralizowaną wymianę wartości. Jeśli teraz mamy w pełni polegać na scentralizowanych rynkach wymiany, kompletnie zaprzeczamy pierwotnemu zamysłowi [Bitcoina]” – podkreśla Houri.

 

Niestety, wydaje się iż dzisiejsza ekonomia Bitcoina zboczyła niestety w innym kierunku, któremu zdecydowanie bliżej do tradycyjnego modelu ekonomicznego, aniżeli początkowej koncepcji Satoshiego Nakamoto. I pomimo rewolucyjnych możliwości jakie oferuje nam protokół jego autorstwa, nadal składamy swoje bitcoiny, a w raz z nimi swoją ufność, w ręce firm i osób, które niestety nie zawsze na nią zasługują.

 

Według prezesa zdecentralizowanej giełdy wymiany Bitcoin, Coinffeine, Alberto Gomeza Toribio, ekosystem Bitcoina, nękany regularnie przez problemy wywoływane między innymi przez scentralizowane giełdy, stoi obecnie przed wyborem: regulacja albo decentralizacja.

 

W jego opinii, możemy zgodzić się na wprowadzenie odgórnych rządowych przepisów próbujących regulować tego rodzaju kwestie lub też bez ich pomocy wyeliminować pojedyncze punkty podatności na awarie poprzez udoskonalenie i korzystanie z technologii decentralizacji.

 

Bez regulacji określających precyzyjne zasady dla giełd Bitcoin możemy polegać jedynie na zaufaniu. Jeśli korzystasz z Bitcoina, prawdopodobnie nie spodoba ci się jednak tego rodzaju wybór.”

 

Coinffeine wkracza właśnie w etap beta-testowania swojej platformy:

 

Chcemy udostępnić użytkownikom ten sam zestaw narzędzi i automatyzację procesu, jakie oferuje chociażby Bitstamp.” – mówi Toribio. „Za około dwa, trzy miesiące oddamy do testowania ogólnodostępną wersję operującą na ‘wirtualnych’ bitcoinach i euro.”

 

Inną giełdą tego rodzaju jest, znajdujący się jeszcze na etapie testów alfa, BitSquare. Zespół wchodzący w skład projektu to głównie programiści – wolontariusze, poświęcający swój wolny czas, pracując nad jego rozwojem. Jednym z nich jest, pochodzący z Los Angeles, obecnie mieszkający w Szwecji, Richard Myers. W jego mniemaniu, scentralizowane giełdy z którymi mamy obecnie do czynienia to tylko stan przejściowy prowadzący nas w kierunku giełd zdecentralizowanych:

 

Jeżeli, niech Bóg broni, coś poważnego stanie się z Bitstampem, w mojej opinii zdecentralizowane systemy operujące na technologii Multisig staną się nową normą w przemyśle.”

 

Myers przyznaje jednak, iż scentralizowane giełdy są wciąż bardziej efektywnym narzędziem dla tzw. day trayderów oferując narzędzia do bardziej dynamicznego handlu, których przy obecnie stosowanych rozwiązaniach, nie mogą zaoferować ich zdecentralizowane odpowiedniki.

 

Inną, funkcjonującą już obecnie zdecentralizowaną giełdą, operującą również na polskim rynku jest Bitalo, umożliwiająca bezpośredni handel kryptowalutą na zasadzie peer-to-peer. Bitalo nie pośredniczy w wymianie tradycyjnej waluty pomiędzy uczestnikami transakcji (ta przekazywana jest bezpośrednio pomiędzy należącymi do nich kontami bankowymi), występuje jedynie w roli depozytariusza, w ramach usługi escrow zamrażając Bitcoiny na czas realizacji transakcji.

 

Bitalo udostępnia rynki: dolara amerykańskiego, dolara australijskiego, funta brytyjskiego, dolara kanadyjskiego, a także polskiego złotego.

 

 

Wszelkie kopiowanie, dystrybucja, elektroniczne przetwarzanie oraz przesyłanie zawartości ze stron bitcoin.pl wymaga uprzedniej zgody portalu.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności